Ceny drahých kovů a komodit v prvním čtvrtletí rostly. Zlato zdražilo o téměř šest procent, stříbro o sedm procent. Ještě výrazněji, o desítky procent, stouply ceny ropy, zemního plynu či pšenice a kukuřice. ČTK o tom informovali analytici. Důvodem byla podle nich hlavně ruská invaze na Ukrajinu koncem února.
"Ceny drahých kovů žene od února vzhůru nejistota ohledně války Ruska na Ukrajině i rostoucí inflace," řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Po signálech o pokroku jednání Ruska a Ukrajiny o příměří začaly ceny ve druhé polovině března klesat, stále jsou ale výrazně výše než na začátku roku.
Nejnižší růst vykázala platina, a to o 2,8 procenta. Naopak palladium, jehož těžba je z velké části doménou sankcionovaného Ruska, poskočilo o 16 procent na 2274 USD. Přesto je to o téměř 1200 dolarů méně než na začátku konfliktu. Cena mědi se vyšplhala na 10.466 USD za tunu, což je proti začátku roku o 8,2 procenta více.
Další vývoj bude podle Brávníka zíviset na vývoji konfliktu. "Dokud se Rusko nestáhne, zůstanou zřejmě drahé kovy v hledáčku investorů jako bezpečný přístav a jejich cena i poptávka po nich poroste. Zájem o zlato v Česku vzrostl kvůli ruské válce až o 300 procent, nyní se prodává třikrát více fyzického kovu než v běžných měsících," dodal.
Prudce v březnu zdražily ceny energetických komodit. Ropa Brent se obchodovala za téměř 140 dolarů za barel, nejvyšší cenu od roku 2008. Následně klesla až pod 100 dolarů a aktuálně se pohybuje v pásmu 100 až 120 dolarů. Celkem od začátku roku zdražila o 32,9 procenta, uvedl analytik Wood & Company Filip Louženský. Cena elektřiny stoupla o 52 procent, zemního plynu o více než 50 procent.
O třetinu se zvýšila letos cena pšenice, o čtvrtinu cena kukuřice. "Hořící obilnice Evropy (Ukrajina) zvýšila ceny i obilovin, což už začínají pociťovat i čeští pekaři. Cena pšenice a kukuřice za březen vzrostla o osm, respektive sedm procent, ale v nejvyšším bodě byla cena pšenice o 47 procent výše než začátkem března," upozornil Louženský. Silně rozkolísaná je i cena ovsu. Toho farmáři po celém světě zasadili méně než před rokem, sklidili ještě méně a aktuálně tak na trhu chybí. "Sójové boby zdražily o pětinu. Ty ale 'nerostly' kvůli suchu v jižní Americe, nikoliv kvůli válce v Evropě," poznamenal.
Související
30. října 2024 11:13
8. října 2024 10:25
28. září 2024 11:12
21. září 2024 10:04
22. srpna 2024 6:52