Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní pneumatiky zdražily až o 13 procent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V současnosti nabízené zimní pneumatiky pro osobní auta meziročně zdražily až o 13 procent. Může za to oslabení koruny vůči euru i omezení výroby v mnoha zemích kvůli pandemii koronaviru. Jen v týdnu mezi 11. a 18. říjnem stoupla průměrná cena pneumatik na trhu o šest procent. Vyplývá to z údajů prodejců. Od listopadu přitom začne platit povinnost mít přezuto za zhoršených podmínek.

Zatímco v roce 2018 lidé za sadu pneumatik utratili v průměru 6400 Kč, loni to bylo o 100 Kč více a letos je to již 7200 korun. "Kvůli oslabení koruny vůči euru je nákup pneumatik od zahraničních dodavatelů nákladnější. Ještě 5. března byl kurz 25,3 Kč za euro, dnes je to 27,3 Kč za euro a nelze říci, že by to v nejbližších týdnech mělo zlepšit," podotkl ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Obchodník, který se dobře předzásobil má podle Schwangmaiera skladem dostatek zboží na pokrytí asi 60 procent prodejů. Zbylých 40 procent ale v průběhu sezóny doplňuje dle potřeby od výrobce nebo dodavatele. Dodavatelé však letos nemají k dispozici dostatek pneumatik a pokud ano, tak za vyšší cenu než obvykle. Předzásobených prodejců je přitom kvůli nejisté situaci letos méně než jindy.

Nedostatek pneu se týká pouze některých rozměrů, většinou však těch, které obouvá nejvíce českých řidičů, tedy například 205/55 R16 a 195/65 R15. Řada prodejců proto musí některé značky nahrazovat.

Podle Schwangmaiera byl už na jaře pozorovatelný výrazný přeliv zákazníků z kamenných prodejen do e-shopů a zimní sezóna přezouvání tento trend ještě umocnila. To však klade vysoké nároky na dopravce, kteří řeší v době vládních omezení více objednávek než kdy dřív. "Kdo bude s nákupem váhat, tomu může dorazit zboží místo následujícího dne i s několikadenním zpožděním. S tím, jak se pomalu přibližuje vánoční špička, se bude totiž situace ještě zhoršovat," dodal Schwangmaier.

Dopravci se vedle nárůstu přeprav potýkají s uzavřením některých výdejních míst. Například GLS eviduje přes 11 procent zavřených ParcelShopů. Zboží z nich rozváží přímo na adresy zákazníků. U zásilek adresovaných do uzavřených firem a obchodů po neúspěšném pokusu o doručení balík vrací odesílateli.

V pneuservisech se aktuálně prodloužila čekací doba i na více než týden. "Horší budou větší města, kde velké servisy dodržují přísnější bezpečnostní opatření. Řada z nich interiér auta desinfikuje ozónem, což výrazně prodlužuje přezutí a zároveň zvyšuje náklady. Navíc kvůli opatření na počet lidí na provozovně budou objednací lhůty mnohem delší než obvykle," uvedl ředitel společnosti Driveto Adam Szabó.

Řidiči musí mít přezuto na zimní pneu od listopadu do konce března za zhoršených povětrnostních podmínek nebo vyžaduje-li to dopravní značka. Obecně se doporučuje s ohledem na jízdní vlastnosti přezouvat, pokud venkovní teplota trvale klesne pod sedm stupňů.

Témata:  auta zimní pneumatiky

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

8. dubna 2025 11:00

Bazarové úlovky bez stresu. Jak vybrat dobře a nenaletět

Popularita bazarového obchodování v posledních letech strmě roste – zejména díky online platformám a sociálním sítím, které umožňují snadno nabídnout i koupit použité zboží. Zatímco pro jednu stranu jde o výhodnou koupi, pro druhou o způsob, jak vydělat na věcech, které už nepotřebuje. S rostoucím zájmem ale přibývá i podvodníků. Jak se při nákupu z druhé ruky nespálit a jaká práva jako kupující máte?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta.