Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemědělci vyhlíží nejhorší úrodu obilí za posledních více než deset let. Hrozí tlak na růst cen pečiva

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Tuzemští zemědělci očekávají, že se jim letos podaří sklidit 6 955 tisíc tun základních obilovin. To by byl nejhorší výsledek od roku 2012. V letech 2020 až 2022 se jim vždy nakonec podařilo sklidit přes osm milionů tun obilovin. Takže propad pod sedm milionů by byl skutečně citelný a nebývalý. Představoval by tlak na růst cen mouky a pekárenských výrobků v posledních měsících letoška a v první polovině roku příštího.

Nutno ale říci, že první, červnové odhady sklizní bývají velmi často pesimističtější, než jaký je konečný výsledek. Například dle odhadu na základě dat z loňského června měla být konečná sklizeň obilovin loni v objemu 7 161 tisíc tun. Ve skutečnosti činila 8 218 tisíc tun. Zemědělci tak loni sklidili o více než milion tun obilovin více, než kolik v červnu 2022 předpokládali.

Značnou roli samozřejmě bude i letos – jako každý rok – hrát počasí. To naposledy opravdu vysoce neblaze poznamenalo úrodu v roce 2018, kdy tehdejší neobvykle suché a teplé počasí způsobilo, že se sklidilo jen necelých sedm milionů tun obilovin. Nyní zemědělci předpokládají, že letošní úroda bude letos ještě o něco slabší než právě v katastrofálním roce 2018.

Letos se oproti loňsku osevní plocha základních obilovin rozšířila, takže případný pokles objem sklizně nenastane z důvodu menší osevní plochy, ale čistě z důvodu nižšího výnosu na hektar.  

Témata:  zemědělství obilí

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

2. června 2025 13:34

Polsko je hit léta. Češi míří k moři i do hor, řidiči by měli zbystřit

Mnoho Čechů již omrzela Itálie či Chorvatsko a vydává se k severním sousedům do Polska. Hitem letošního léta budou přímořská letoviska, ale moderní wellness hotely v horách či krásné přírodě dále od hranic i atmosféra historických center známých měst. Pokud se tam chystáte autem, měli byste vědět následující věci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.