Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemědělci vyhlíží nejhorší úrodu obilí za posledních více než deset let. Hrozí tlak na růst cen pečiva

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Tuzemští zemědělci očekávají, že se jim letos podaří sklidit 6 955 tisíc tun základních obilovin. To by byl nejhorší výsledek od roku 2012. V letech 2020 až 2022 se jim vždy nakonec podařilo sklidit přes osm milionů tun obilovin. Takže propad pod sedm milionů by byl skutečně citelný a nebývalý. Představoval by tlak na růst cen mouky a pekárenských výrobků v posledních měsících letoška a v první polovině roku příštího.

Nutno ale říci, že první, červnové odhady sklizní bývají velmi často pesimističtější, než jaký je konečný výsledek. Například dle odhadu na základě dat z loňského června měla být konečná sklizeň obilovin loni v objemu 7 161 tisíc tun. Ve skutečnosti činila 8 218 tisíc tun. Zemědělci tak loni sklidili o více než milion tun obilovin více, než kolik v červnu 2022 předpokládali.

Značnou roli samozřejmě bude i letos – jako každý rok – hrát počasí. To naposledy opravdu vysoce neblaze poznamenalo úrodu v roce 2018, kdy tehdejší neobvykle suché a teplé počasí způsobilo, že se sklidilo jen necelých sedm milionů tun obilovin. Nyní zemědělci předpokládají, že letošní úroda bude letos ještě o něco slabší než právě v katastrofálním roce 2018.

Letos se oproti loňsku osevní plocha základních obilovin rozšířila, takže případný pokles objem sklizně nenastane z důvodu menší osevní plochy, ale čistě z důvodu nižšího výnosu na hektar.  

Témata:  zemědělství obilí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy