Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily nejvíce za posledních 13 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily v meziročním srovnání nejvíce za posledních 13 let. Inflace dosáhla 5,1 procenta proti hodnotě 4,6 procenta v září, její tempo zrychluje nepřetržitě od letošního února. Vyplývá to z dnešních informací slovenského statistického úřadu. Spotřebitelské ceny rychleji rostou také v jiných zemích, včetně České republiky.

Inflaci na Slovensku proti loňsku ovlivnily hlavně vyšší ceny potravin a také zdražení v kategorii bydlení a energie, které dohromady tvoří značnou část výdajů domácností. Ve spotřebitelských cenách se projevily také výrazněji dražší paliva.

Potraviny v meziročním srovnání v říjnu stejně jako v září zdražily o 4,3 procenta, nejrychleji od loňského května. Tento vývoj ovlivnily hlavně vyšší ceny chleba, mléka a sýrů. Oproti loňsku vzrostly také ceny masa, zeleniny a ovoce, které se ve srovnání se zářím ale snížily. V inflaci se promítlo i zdražení stavebních materiálů.

V České republice spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, což je nejvíce od října 2008.

Za prvních deset měsíců letošního roku se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,6 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 2,5 procenta. V příštím roce by spotřebitelské ceny měly podle odhadu ministerstva stoupnout o 4,2 procenta, a to i kvůli očekávanému zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata:  Slovensko inflace

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy