Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily nejvíce za posledních 13 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily v meziročním srovnání nejvíce za posledních 13 let. Inflace dosáhla 5,1 procenta proti hodnotě 4,6 procenta v září, její tempo zrychluje nepřetržitě od letošního února. Vyplývá to z dnešních informací slovenského statistického úřadu. Spotřebitelské ceny rychleji rostou také v jiných zemích, včetně České republiky.

Inflaci na Slovensku proti loňsku ovlivnily hlavně vyšší ceny potravin a také zdražení v kategorii bydlení a energie, které dohromady tvoří značnou část výdajů domácností. Ve spotřebitelských cenách se projevily také výrazněji dražší paliva.

Potraviny v meziročním srovnání v říjnu stejně jako v září zdražily o 4,3 procenta, nejrychleji od loňského května. Tento vývoj ovlivnily hlavně vyšší ceny chleba, mléka a sýrů. Oproti loňsku vzrostly také ceny masa, zeleniny a ovoce, které se ve srovnání se zářím ale snížily. V inflaci se promítlo i zdražení stavebních materiálů.

V České republice spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, což je nejvíce od října 2008.

Za prvních deset měsíců letošního roku se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,6 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 2,5 procenta. V příštím roce by spotřebitelské ceny měly podle odhadu ministerstva stoupnout o 4,2 procenta, a to i kvůli očekávanému zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata:  Slovensko inflace

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy