Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily nejvíce za posledních 13 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zboží a služby na Slovensku v říjnu zdražily v meziročním srovnání nejvíce za posledních 13 let. Inflace dosáhla 5,1 procenta proti hodnotě 4,6 procenta v září, její tempo zrychluje nepřetržitě od letošního února. Vyplývá to z dnešních informací slovenského statistického úřadu. Spotřebitelské ceny rychleji rostou také v jiných zemích, včetně České republiky.

Inflaci na Slovensku proti loňsku ovlivnily hlavně vyšší ceny potravin a také zdražení v kategorii bydlení a energie, které dohromady tvoří značnou část výdajů domácností. Ve spotřebitelských cenách se projevily také výrazněji dražší paliva.

Potraviny v meziročním srovnání v říjnu stejně jako v září zdražily o 4,3 procenta, nejrychleji od loňského května. Tento vývoj ovlivnily hlavně vyšší ceny chleba, mléka a sýrů. Oproti loňsku vzrostly také ceny masa, zeleniny a ovoce, které se ve srovnání se zářím ale snížily. V inflaci se promítlo i zdražení stavebních materiálů.

V České republice spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, což je nejvíce od října 2008.

Za prvních deset měsíců letošního roku se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,6 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 2,5 procenta. V příštím roce by spotřebitelské ceny měly podle odhadu ministerstva stoupnout o 4,2 procenta, a to i kvůli očekávanému zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata:  Slovensko inflace

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.