Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoce atraktivní ženy vydělávají více než "obyčejné"

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vysoce atraktivní ženy při stejném vzdělání a kompetenci vydělávají proti průměrné populaci žen zhruba o deset procent více. Naopak finanční ztráta za příliš nízkou atraktivitu u žen činí čtyři procenta mzdy. U mužů není přímý vliv atraktivity na příjem významný, ale zvýhodňuje je při získávání vyššího postavení.

Vyplývá to ze studie, kterou dnes představila socioložka Petra Anýžová na workshopu k výsledkům výzkumného projektu o trhu práce.

Atraktivnější lidé jsou podle psychologických průzkumů sebevědomější, výkonnější či emočně stabilnější a mají také lepší sociální a komunikační dovednosti, které pak uplatňují při vyjednávání o výši platu.

Mužům podle studie přináší nepatrný mzdový růst vyšší míra extraverze a otevřenosti. Naopak nižší plat až o devět procent proti průměru dostávají ti, co mají vyšší míru neurocitismu, jsou tedy náchylní k emocionální a celkové duševní nevyrovnanosti, zvýšené psychické tenzi, úzkostem a strachům.

U žen pak přináší platový růst vyšší míra svědomitosti. Vyšší míra extraverze či otevřenosti nebo přívětivosti plat žen mírně snižuje. "Trend naznačuje, že mužům se finančně nevyplácí vyšší míra ženských rysů a ženy znevýhodňují na trhu práce naopak mužské osobnostní rysy, což je v souladu i s výsledky jiných studií," uvedla Anýžová.

Vliv fyzické atraktivity na získání zaměstnání s vyšším sociálně-ekonomickým statusem je ale u mužů značný. V konkurenci o dobré zaměstnání tedy kromě kompetencí i vyšší míra atraktivity zvýhodňuje muže více než ženy, zatímco u příjmů je to naopak, upozornila Anýžová.

Naopak u žen roste sociálně-ekonomický status jejich zaměstnání úměrně s jejich sebevědomím i pracovní motivací. Čím více sebevědomé a motivované ženy jsou, tím vyššího zaměstnaneckého statusu při stejném vzdělání i kompetencích dosahují. Podobně působí u žen i jejich hodnotová otevřenost změně (kreativnost, svobodomyslnost, nezávislost a samostatnost), dodala socioložka.

Témata:  ženy platy / mzdy práce

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy