Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal kvůli pandemii koronaviru. Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla dnes v pořadu Partie na televizi Prima ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Postoj kabinetu kritizoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle něj vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit.

Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. "Vláda jim udělala takové úlevy, že si nemohou stěžovat," řekla ministryně.

"Podnikatelům jsem skutečně dali, co bylo možné," řekla Benešová. S vytvořením mechanismu, který by zajišťoval náhradu škod způsobených vládními restriktivními opatřeními, o které hovoří i ustanovení krizového zákona, se podle ní neuvažuje. "Pokud nějaký podnikatel takovou škodu mít bude, může se žalobou přijít," řekla. Podle ní musí firma v takovém případě vyčíslit škody a své nároky obhájit u soudu.

Michálek postup kabinetu kritizoval. "Vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit, nebudou chtít dávat peníze znalcům a právníkům," řekl. Podle něj by bylo na místě, aby kabinet hledal možnost dohody s firmami a dospěl ke kompenzačnímu mechanismu pro návrat části škod. Michálek zároveň zdůraznil, že nikdo nemůže očekávat, že by se hradila škoda v podobě ušlého zisku v takové míře, jako by žádná pandemie nebyla.

Témata:  vláda firmy

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 14:04

Důchodová revoluce v dubnu 2025. Změny se týkají více než milionu lidí

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.