Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V režimu dodavatele poslední instance nadále zůstávají tisíce odběrných míst

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tisíce odběrných míst elektřiny a plynu nadále zůstávají v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Tento režim skončí pro bývalé zákazníky skupiny Bohemia Energy po půl roce 14. dubna, pro klienty Kolibřík Energie o pět dní později. Vyplývá to z vyjádření prodejců energií. Pokud odběratelé neuzavřou včas standardní smlouvu o dodávkách elektřiny, hrozí jim po uplynutí lhůty neoprávněný odběr a následné odpojení.

V režimu DPI se ocitlo na 900.000 zákazníků Bohemia Energy, největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR. Bohemia Energy oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončili další dodavatelé.

Čas krátce po klientech Bohemia Energy vyprší také bývalým odběratelům Kolibřík Energie, v DPI skončilo na 28.000 klientů. U dodavatelů poslední instance zůstává také řada klientů společností, které ukončily činnost později, těm se půlroční lhůta počítá od chvíle, kdy jim původní dodavatel přestal dodávat energie.

Nejvíce zákazníků skončilo v záchranném režimu u společnosti ČEZ, a to zhruba 380.000. V tuto chvíli zůstává v DPI u ČEZ zhruba 5700 odběrných míst, z toho 3700 odběrných míst je od dodavatelů ze skupiny Bohemia Energy a Kolibřík Energie. "Z těchto odběrných míst je zhruba 700 odběrných míst podnikatelů, domácností je 3000. Zhruba 1000 z těchto odběrných míst nemá během celého DPI vůbec žádnou, nebo má zcela minimální spotřebu," řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Gazdík připomněl, že režim DPI končí v polovině dubna pro bývalé klienty Bohemia Energy i v případě, že svému dodavateli poslední instance platí zálohy. "Je dobré se okamžitě domluvit na standardních dodávkách u některého ze seriózních dodavatelů," uvedl Gazdík.

U Pražské energetiky (PRE) zůstává v DPI asi 400 odběrných míst, původně měla firma v DPI asi 65.000 odběrných míst. "Dá se říct, že většina lidí, kteří u nás byli v DPI, přistoupila ke své situaci zodpovědně a vyřešila ji. Pokud ne, jde často o specifické případy. Značná část objektů setrvávajících u nás v DPI jsou prázdné byty určené pronájmu, kdy majitel bydlí jinde. Také často řešíme odběrná místa, u kterých majitelé dlouhodobě pobývají v zahraničí. Nebo jde o byty v dědickém řízení. Nezřídka narážíme i na byty zapečetěné policií," uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.

U innogy je v DPI na 1300 zákazníků, u Pražské plynárenské jich zbývá asi 1000. "Z toho 150 vůbec nereaguje a ty řešíme ve spolupráci s Úřadem práce," uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Společnost E.ON na konci března uvedla, že v režimu DPI nadále eviduje asi 1900 odběratelů.

Řada odběratelů si nové smlouvy uzavřela právě s firmami, které fungují jako dodavatelé poslední instance. Například ČEZ získal z režimu DPI 230.000 zákazníků u elektřiny a více než 60.000 zákazníků u plynu. PRE získalo zhruba 74.000 nových zákazníků, u innogy novou smlouvu uzavřelo na 170.000 odběratelů. Pražská plynárenská získala 50.000 nových odběratelů.

Témata:  energetika

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy