Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uplatnění po mateřské. Česko je země dvou paradoxních extrémů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česko je země dvou paradoxních extrémů. Má nejdelší rodičovskou dovolenou na světě a k tomu nejvíc pracujících matek starších dětí. Příčinou je významný nedostatek nabídky zkrácených pracovních úvazků v Česku. Výjimkou jsou obory ICT, ale také pobídky zdravotnických firem.

Česko je v počtu nabízených zkrácených úvazků až na chvostu Evropy. Oproti pětině obyvatel Unie pracuje v Česku na zkrácený úvazek pouhých sedm procent lidí, převážně žen. Situace se ale pomalu zlepšuje. Zatímco například v Řecku je hlavním důvodem práce na zkrácený úvazek fakt, že člověk nenašel pozici na full time, v českých reáliích je to naopak. Firmy, které bojují s nedostatkem lidí, nabízí možnost zkrácených úvazků či sdílených pozic jako moderní benefit. „Mnoho firem pracovníkům slibuje různé přežité benefity, my ale vidíme, že největší zájem je o různé formy zkrácených úvazků a samozřejmě o peníze. Tomu se snažíme přizpůsobit a nabíráme fyzioterapeuty jak na plný úvazek se šestihodinovou pracovní dobou, tak i na brigádu nebo různé částečné úvazky, které jsou vhodné pro rodiče malých dětí,“ popsal Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky na pražském Chodově.

Pro rodiče pečujícího o děti je zkrácený úvazek nutností. Jenže příležitostí je v Česku stále málo. Rodičům zbývají dvě možnosti – zůstat doma s dětmi, anebo celý den pracovat. Zatímco v zahraničí se ženy do práce vracejí několik týdnů po porodu alespoň na částečný úvazek, který jim vydrží až do vyššího věku dítěte, v Česku jsou ženy na rodičovské dovolené převážně tři až čtyři roky a hned po jejím vypršení nastupují do práce na plný úvazek. Jak v roce 2018 poukázal Rodinný svaz ČR, české matky dětí ve věku od šesti do 14 let tak pracují mnohem více než matky v drtivé většině vyspělého světa.

„Existují obory, ve kterých jsou poloviční úvazky častější, například v IT, marketingu, v neziskovém sektoru. Zaměstnavatel v nich funguje standardněji ve flexibilním režimu a po mateřské a rodičovské dovolené se do nich snáz vrací. V jiných oblastech je to obtížnější, protože druh práce prostě nenabízí možnost částečného úvazku anebo flexibilitu, kterou většina rodičů s malými dětmi potřebuje, například státní správa, restaurace, výroba. I ve firmách, kde to není obvyklé, ale doporučuji se prostě zeptat, mnohokrát jsem byla svědkem, že spolehlivému pracovníkovi vyšel zaměstnavatel vstříc. K tomu je důležité být aktivní a během mateřské a rodičovské dovolené nějaký průběžný vztah se zaměstnavatelem udržovat,“ poradila kariérová koučka Petra Drahoňovská, která se věnuje rozvoji mladých lidí a jejich dovedností pro budoucnost v projektu Samsung Tvoje šance #futureskills.

Na trhu práce navíc také sílí generace mileniálů, kteří nechtějí pracovat pět až sedm dní v týdnu, osm hodin denně, víc si váží volného času a svých koníčků. A zaměstnavatelé se začínají snažit jejich požadavkům vyhovět. „Na všem se dá domluvit. Nové uchazeče na místo fyzioterapeuta vždy zveme k nám, aby si vše prohlédli a viděli, jak pracujeme. Udělali si živý obrázek a neměli jen zprostředkované informace z webu. Když přijde zájemce o pozici, vždy ho provedeme po klinice a ukážeme, jak přesně vypadá naše péče o klienty,“ uvedl Zdeněk Bílek.

Na mateřské a rodičovské dovolené přehodnotí řada rodičů své profesní ideály, a pokud jim původní zaměstnavatel neumožní návrat do práce za nových podmínek – flexibilní pracovní doba, zkrácený úvazek, poohlíží se jinde. Ne každý ale ke změně nalezne odvahu a raději se přizpůsobí starému modelu práce na úkor sebe i své rodiny. „Zvlášť maminky na rodičovské dovolené bývají ve svém původním působišti hodně ukotvené, my jim ale chceme ukázat i jiné prostředí a možnosti. Navzdory jejich pracovní pauze je u nás velmi vítáme jako zkušené kolegy, kteří už mají praxi s pacienty, ale zároveň jsou aktivní a nebrání se učení nových postupů. Na našem pracovišti se mohou dál rozvíjet ve své specializaci, s podporou kolegů a za použití inovativních technologií, které urychlují léčbu,“ dodal Zdeněk Bílek.

Ne v každém odvětví jsou však zkrácené úvazky možné. Někteří rodiče pak rodičovskou dovolenou využijí jako svůj profesní předěl, začnou podnikat anebo se vzdělávají v úplně jiném oboru. V takovém, ve kterém by skloubení kariéry a rodiny nebyl problém. „Flexibilní pracovní doba, možnost práce na dálku, vlastní projekty, to vše nabízejí obory ICT. Firmy navíc ženský element ve svých týmech velmi vítají, jelikož se do popředí dostávají kromě technologických znalostí tzv. soft-skills, například ve vývoji aplikací je to schopnost vcítit se do pocitu uživatele, vstřícná komunikace a sociální cítění, empatie nebo cit pro detail, tedy vlastnosti vrozené spíš ženám. Ačkoli je žen v oborech ICT stále v poměru k mužům minimum, se základy v grafickém designu, programování či tvorbou webů mohou zasahovat do všech odvětví,“ poukázal ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička.

Témata:  Mateřská dovolená Rodičovská dovolená zaměstnanci rodina

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst

Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Sázka ne Green Deal se nevyplácí. Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem

Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“.