Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Toyota kvůli nedostatku čipů omezuje výrobu

Toyota
Toyota
Foto: Pixabay

Japonská automobilka Toyota Motor snížila plánovanou celosvětovou produkci na listopad až o 15 procent, což je zhruba 150.000 vozů. Původně plánovala vyrobit jeden milion aut, plány ale mění kvůli narušení dodavatelských řetězců vlivem pandemie a kvůli globálnímu nedostatku polovodičů. Navzdory snížení výroby Toyota zachovala cíl vyrobit za celý finanční rok devět milionů aut.

V nadcházejících měsících hodlá Toyota produkci zvýšit. Celoroční výhled japonský výrobce v září snížil z původních 9,3 milionu aut.

"Vzhledem k tomu, že se stále potýkáme s nedostatkem některých dílů a nebudeme schopni dohnat předchozí výpadky ve výrobě, upravili jsme naše původní výrobní plány na listopad," uvedla Toyota v tiskové zprávě.

Společnost informovala, že celková výroba by měla v listopadu dosáhnout 850.000 až 900.000 vozů. V Japonsku Toyota produkci sníží asi o 50.000 aut, v závodech mimo Japonsko o 50.000 až 100.000 vozů. Loni v listopadu tato japonská automobilka, která je z hlediska počtu prodaných vozidel největší na světě, vyrobila 830.000 vozů.

Kvůli nedostatku čipu do palubní elektroniky stál zhruba čtyři týdny také závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně. Odstávka s týdenní přestávkou začala 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Závod obnovil provoz 21. září. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ze stejného důvodu, tedy kvůli nedostatku čipu do palubní elektroniky, od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech.

Témata:  Toyota

Související

Aktuálně se děje

22. října 2024 10:41

Chcete získat informace z registru dlužníků? Buďte obezřetní

Spotřebitelé by měli být obezřetní, chtějí-li získat informace z registru dlužníků. Provozovatelé těchto registrů často slibují detailní informace o stavu dluhů, ale mnohdy poskytnou neúplný přehled, za který si spotřebitel přesto připlatí. Jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde získat spolehlivé informace? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy