Schillerová vítá dohodu o globální minimální dani

Ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) těší dohoda, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě 15 procent. Nejde podle ní o trestání nadnárodních firem, ale o daňové narovnání a nastavení spravedlivých podmínek pro všechny. Sdělila to ČTK. Dosažení dohody dnes oznámila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Alena Schillerová
reklama

Dohoda podle OECD zajistí, aby velké podniky odváděly spravedlivou část daní všude, kde podnikají a vytvářejí zisky. "Dlouhodobě toto globální řešení podporuji a těší mě, že návrh podpořilo i Irsko a další země, které dosud váhaly," uvedla ministryně.

Domluvené změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, jež vytvářejí více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP). Dohoda se vyjednávala čtyři roky, naposledy se nechalo přesvědčit právě Irsko, Maďarsko a Estonsko.

OECD předpokládá, že státy díky dohodě získají jako celek dodatečné daňové příjmy v hodnotě kolem 150 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč) ročně. Dohoda by měla vést rovněž k přesunu daní v hodnotě přes 125 miliard dolarů do zemí, kde nadnárodní podniky vytvářejí zisky, napsala agentura Reuters.

Země, které dohodu podpoří, by ji měly do svých právních řádů vtělit už příští rok, aby mohla začít platit od roku 2023. Některé zúčastněné strany, například Švýcarsko, to považují za extrémně krátkou dobu.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky