Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odborná skupina doporučila prodloužit bonus v izolaci do konce června

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučila, aby lidé v karanténě a izolaci dostávali k nemocenské v prvních dvou týdnech bonus ve výši až 370 korun ještě minimálně do konce června. Podpora se má podle zákona vyplácet do konce dubna. Takzvaná izolačka přispívá ke zpomalování epidemie a bude hrát roli i při chystaném přechodu od plošných opatření k cíleným, uvedla v dnešním stanovisku odborná skupina při ministerstvu zdravotnictví.

Podíl osob v karanténě a izolaci vůči potvrzeným případům vzrostl podle dostupných dat přibližně o deset procent. "Tento vývoj může mít různé příčiny, ale je pravděpodobnější, že 'izolačka' podporuje ochotu izolovat se," uvedli členové skupiny.

Při nízké úspěšnosti trasování je podle nich bonus jedním z mála opatření, které pomáhají Česku zapojit klasické ekonomicky levné nástroje kontroly pandemie. "Izolačka podporuje dodržování karantény a izolace proto, že se zaměstnanci nemusí obávat podstatného poklesu svých příjmů," argumentuje mimo jiné skupina.

Lidé v karanténě a izolaci dostávají náhradu 60 procent redukovaného příjmu. K ní mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak odečte ze sociálních odvodů.

Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu. Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) začátkem dubna řekl, že pokud budou v Česku platit nařízená omezení kvůli covidu, měl by se vyplácet i bonus.

Takzvaná izolačka podle MeSES pravděpodobně napomohla zvýšit podíl nově infikovaných, kteří jsou v izolaci či karanténě, a pravděpodobně pomáhá při kontrole pandemie. "S ústupem pandemie, a absolutně klesajícím počtem nakažených i izolovaných, náklady na izolačku rychle klesají. Naopak relativní důležitost dodržování izolace a karantén poroste s přechodem od plošných omezení k cíleným," uvedla.

Mezioborová skupina pro epidemické situace je vědecký poradní orgán ministerstva zdravotnictví. Na webu ke své činnosti uvádí, že vydává stanoviska, zprávy a doporučení na základě současných vědeckých poznatků a integruje přitom pohledy různých oborů, včetně například ekonomie, humanitních věd či práva.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Peníze

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.