Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá ekonomika je z nejhoršího venku? Tohle je prognóza analytiků

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa by se měl v letošním roce zvýšit o 0,7 procenta. Hospodářský růst by tak měl pouze nepatrně zrychlit z loňských 0,6 procenta, což bylo nejslabší tempo od roku 2013. Vyplývá to z dnešní prognózy Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK).

Šéf DIHK Martin Wansleben upozornil, že za velkou částí letošního růstu bude stát vyšší počet pracovních dnů proti loňskému roku. "Proto teď vidíme jen málo skutečného růstu," dodal.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Průzkum DIHK mezi německými podniky ukázal, že plány na investice a přijímání nových zaměstnanců zůstávají na nízké úrovni. Německé hospodářství se v poslední době potýká s dopady zpomalování růstu světové ekonomiky. K jeho potížím přispěla nejistota spojená s odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

"Znepokojivé je, že celá řada údajů, zejména z průmyslu, naznačuje, že se k současnému útlumu ekonomiky připojují také strukturální potíže, jako je například elektromobilita, digitalizace, přechod k obnovitelným zdrojům energie a nedostatek pracovních sil," uvedl Wansleben.

Témata:  Německo ekonomika

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.