Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na trhu ojetin chybí auta, roste cena

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na českém trhu ojetin chybí proti loňsku přes 20.000 automobilů. Důvodem jsou koronavirová opatření a s tím spojený více než 22procentní pokles jejich dovozu za uplynulé pololetí. Jedním z důsledků nedostatku je růst ceny ojetin, její střední hodnota proti loňsku stoupla o 10.000 korun na současných 135.000 korun. Uvedla to dnes skupina Aures Holding, která provozuje například síť autobazarů AAA Auto.

Podle červencových dat Svazu dovozců automobilů během letošního prvního pololetí dovoz činil do Česka činil 69.026 ojetých aut, většina během prvního čtvrtletí. Meziročně jde o pokles 22,6 procenta, tedy 20.133 vozů.

"Dovozcům a pochopitelně ani prodejcům letošní druhé čtvrtletí nepřálo. Importérům se zavřely hranice a prodejci byli kvůli karanténním opatřením nuceni na pět týdnů zavřít své provozovny. To pochopitelně citelně zahýbalo sekundárním trhem, který tak ze dne na den přišel o odbyt a zároveň nebyl schopen ani nakoupit zásoby vozů," uvedl provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček.

V nabídce ojetin se tak během pololetí objevilo 79.088 dovozových ojetých vozů, meziročně o 15.845 méně. Nedostatek ojetin podle skupiny vedl k nárůstu mediánové ceny, která stoupla na 135.000. Medián stáří importovaných ojetin nabízených činil 11,1 roku a nájezd 167.600 kilometrů. Ten proti loňsku klesl o 3300 kilometrů.

Ze značek měly s 18 procenty největší podíl v nabídce ojetin stejně jako loni Volkswageny. Druhá byla Škoda se 17 procenty a třetí Ford se zhruba 11 procenty. Nejvíce aut bylo dovezeno z Německa (65 procent), Rakouska (11,6 procenta), Itálie (10,6 procenta) a Francie (3,5 procenta).

Poradenská společnost EY tento týden uvedla, že ceny nových osobních aut na českém trhu klesly ve 2. čtvrtletí v průměru o 0,8 procenta. Vozy v základní výbavě zlevnily až o 3,2 procenta, tedy o 14.919 Kč, naopak nejlépe vybavené vozy zdražily o 0,7 procenta, tedy o 5154 korun.

Témata:  auta Autobazary

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

Důchodci pozor, změna důchodů od dubna. Co bude jinak?

Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.