Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard dolarů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Americká společnost Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard USD (937,8 miliardy Kč) a zvýší dividendu. V noci na dnešek o tom rozhodla správní rada společnosti. Program odkupu akcií nemá konečný termín a firma ho může ukončit, kdy bude chtít.

Za čtvrtletí vyplatí společnost dividendu 51 centů za akcii. To je o 11 procent více, než v předchozím čtvrtletí, napsala agentura Reuters. Microsoft vyplatil první dividendu akcionářům v roce 2003. Od té doby každoročně dividendu zvyšuje.

Akcie Microsoftu loni stouply zhruba o třetinu díky růstu zájmu o cloudové služby. Microsoftu pomáhá rozhodnutí generálního ředitele Satyy Nadelly snížit závislost na softwaru Windows pro osobní počítače a zaměřit se na služby cloud computing, tedy poskytování služeb či programů vzdálenými servery dostupnými z internetu. Nyní je Microsoft na tomto trhu dvojkou za firmou Amazon.

Nová výše dividendy je téměř dvojnásobná ve srovnání s dobou, kdy Nadella převzal funkci od Stevea Ballmera. Cena akcií se pak pod vedením Nadelly, tedy za více než pět a půl roku, podle serveru CNBC zvýšila téměř čtyřnásobně.

Microsoft je nyní s tržní kapitalizací přesahující jeden bilion dolarů jednou z nejcennějších společností v USA a má vysoké hotovostní rezervy. Zpětný odkup akcií je jedním ze způsobů, jak mohou společnosti rozdělit mezi akcionáře přebytečnou hotovost a podpořit cenu akcií. Takovým akcím však nejsou příliš nakloněni ekonomové, kteří obvykle upřednostňují investice do dlouhodobého růstu, upozornila agentura DPA.

Témata:  Microsoft USA akcie

Aktuálně se děje

10. června 2026 16:05

Osm investičních možností pro rok 2026: co dává smysl a co už méně

Inflace už není takovým strašákem jako před několika lety a úrokové sazby se po období výrazného růstu stabilizovaly. Investoři tak znovu řeší otázku, jak se svými penězi naložit. Jenže zatímco dříve se často hledala jedna „nejlepší“ investice, dnes se ukazuje, že důležitější je správně rozložit riziko a přemýšlet o tom, k čemu mají peníze sloužit. Jinou strategii zvolí člověk, který chce ochránit úspory na pět let, a jinou investor budující majetek na důchod nebo pro další generace. Které možnosti dnes dávají smysl?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Švýcaři odmítli populační strop, země si ponechává otevřený pracovní trh

Odmítnutí švýcarské iniciativy na zastropování počtu obyvatel na deseti milionech je pro českou ekonomiku mírně pozitivní zprávou. Neznamená nový růstový impuls, ale odvrací riziko zhoršení vztahů mezi Švýcarskem a Evropskou unií. To je důležité i pro české exportéry, firmy napojené na evropské dodavatelské řetězce a část kvalifikovaných pracovníků, kteří ve Švýcarsku pracují nebo o práci v zemi uvažují.