Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jídlo objednávaly dvě třetiny Čechů,aby podpořily hospody

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jídlo z restaurací v době nouzového stavu objednávaly dvě třetiny Čechů, aby své oblíbené podniky podpořily. Okénko nebo rozvoz využívalo přes 40 procent lidí, většina si jídlo objednávala pravidelně každý týden. Častěji než před epidemií koronaviru si jídlo z restaurací dopřávala téměř polovina Čechů. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Up Česká republika mezi více než 500 respondenty. Nouzový stav v České republice dnes končí, vnitřní prostory stravovacích zařízení se budou moci otevřít od 25. května.

U výdejních okének si jídlo vyzvedávalo 12 procent Čechů, rozvoz využívalo 14 procent lidí, obě možnosti kombinovalo 15 procent oslovených. Jídlo v restauracích téměř shodně objednávali muži a ženy. Každý týden si jídlo z oblíbeného podniku dopřávaly tři čtvrtiny lidí, 14 procent dokonce alespoň čtyřikrát týdně.

Objednávku využilo 90 procent Čechů kvůli pohodlí, pro zhruba 80 procent lidí byla důležitá zejména rychlost a dostupnost. Výdejní okénka nebo rozvoz využívalo 17 procent lidí kvůli tomu, že neměli jinou možnost stravování.

"Lze očekávat, že obliba rozvozu a okének bude pokračovat i s postupným otevíráním restaurací. Část lidí bude tyto cesty stravování preferovat nadále i kvůli vrozené opatrnosti," uvedl generální ředitel Up Česká republika Stéphane Nicoletti.

Z důvodu zamezení šíření koronaviru měla veřejnost od 14. března zakázán vstup do restaurací, hospod i kaváren. Podniky mohly fungovat jen přes výdejní okénko nebo rozvoz. Od pondělí mohou hosty obsluhovat na zahrádkách, od 25. května se otevřou i vnitřní prostory. Hosté v nich budou moci sedět do 23:00 a pak znovu od 06:00 ráno. Pro personál i zákazníky platí dále povinnost nošení roušky, odložit ji lze jen při konzumaci jídla a pití.

Témata:  restaurace Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 16:48

IČO, Airbnb i Revolut pod lupou. Na co si dát pozor při daňové kontrole v roce 2026

Daňové kontroly u OSVČ a malých firem se v roce 2026 dál přesouvají k automatizované analýze dat a detailnějšímu sledování digitálních transakcí. Finanční správa se zaměřuje na IČO, auta v podnikání, home office, digitální ekonomiku i fintech služby jako Revolut, zejména tam, kde se mísí osobní a firemní finance.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Komentář

Euro: co ukazují nové studie o jeho dopadech na obchod a investice

Stěžejním argumentem stoupenců přijetí eura v Česku je ten, že jednotná evropská měna podpoří jak zahraniční obchod, tak přímé zahraniční investice v tuzemsku. Nic z toho ale nemusí být pravda. Renomované studie z poslední doby totiž konstatují prakticky nulový vliv členství v eurozóně jak na přímé zahraniční investice, tak na rozvoj zahraničního obchodu.