Havlíček: Nový systém náhrad bude čítat 20 až 25 miliard měsíčně

Nový plošný systém kompenzací, který vláda schválila tento týden, je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mimořádně velkorysý. Bez záruk bude čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Jednání o nastavení tohoto režimu náhrad se účastní hlavní oborové svazy a asociace, řekl Havlíček na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání kabinetu. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza považuje program za velkou chybu vlády. Žádné jednání se podle něj neuskutečnilo. Řekl to dnes na dotaz ČTK.

Karel Havlíček

V novém programu náhrad by podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Vzorem pro tento dotační titul byl jeden z nejpozději zavedených programů COVID gastro uzavřené provozovny.

V pondělí, kdy Havlíček program představil, se vůči němu profesní organizace ohradily. Podle Hospodářské komory bude nerovný a nespravedlivý. Asociace hotelů a restaurací ČR uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent. "Program považuji za velkou chybu vlády. Více podnikatelů poškodí, než kterým pomůže," řekl dnes Prouza. Připomněl, že ve čtvrtek se více než tři desítky oborových organizací připojily k otevřenému dopisu vládě, ve kterém popsaly výhrady k návrhu kompenzací a vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra Havlíčka a ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k jednání.

Profesní organizace volaly po vzniku plošného programu, po dohodě s ministerstvy měl být ale založen na kompenzaci nepokrytých nákladů. Podle Havlíčka se o tomto návrhu mluvilo, ale vyřizovat a kontrolovat náklady u živnostníků a ostatních podnikatelů by znamenalo vysokou administrativu. Mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro dnes ČTK řekl, že v Německu administrativa není problém. Kompenzace jsou tam podle něj nastaveny jednoduše. Profesní organizace tento týden uvedly, že v programu, který připomínkovaly, měli mít podnikatelé nárok na náhradu 80 procent daňově uznatelných nákladů. Podle Havlíčka to mělo být jen 50 procent.

V náhradách přes zaměstnance budou podle Hospodářské komory zvýhodněny firmy, které zaměstnávají lidi například za minimální mzdu. V nevýhodě budou naopak ti, kteří mají několik pracovníků na dohody nebo u kterých služby restauračnímu zařízení dodávají i osoby samostatně výdělečně činnými (OSVČ). Nevýhodné budou i pro podnikatele, jejichž činnost nevyžaduje mnoho pracovníků, ale je postavena na nákladných investicích do technologií, prostor a vybavení jako jsou skiareály, fitness centra či bazény, uvedl Diro.

Nový plošný dotační titul má fungovat vedle programu na podporu zaměstnanosti Antivirus a kompenzačního bonusu pro OSVČ, ve kterém se má příspěvek z dosavadních 500 korun zvýšit na 1000 korun na den. "Přepočet přes zaměstnance v doplnění všech těch ostatních programů, které jsou, je podle našeho názoru férový přístup," řekl Havlíček. Doplnil, že finance z něj budou moci čerpat všechny firmy bez výjimky, včetně průmyslových podniků, které měly dosud nárok jen na podporu z Antiviru.

Nový program má nahradit dosavadní specifické programy jako COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID sport. Podle Havlíčka je možné, že některé firmy dostanou podle nových pravidel nižší pomoc, ale program pomůže více firmám.

O dalším vývoji programu COVID nájemné se podle Havlíčka ještě vedou jednání.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky