Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podniky, které nedodržují vládní nařízení, nedostanou podle Havlíčka podporu

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Provozovny, které nedodržují vládní nařízení, nedostanou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) podporu. Některým podnikům ji už na jaře z tohoto důvodu stát nepřiznal. Havlíček to dnes řekl ČTK. Vláda na dnešním jednání schválila několik programů náhrad pro podnikatele.

Podnikům, které se neřídí platnými opatřeními hrozí podle Havlíčka pokuty, nemohou očekávat ani žádnou pomoc z programů náhrad. "Chodí kontroly. My jsme už i na jaře celé řadě provozoven, které porušily cíleně pravidla - nebylo to náhodně, například měly otevřelo, když mělo být zavřeno - nedostaly podporu," uvedl Havlíček.

Nařízení dlouhodobě bojkotují stoupenci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu. Na začátku listopadu, od kdy musel personál gastronomických provozů začít kontrolovat u hostů doklady o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu, zástupci hnutí uvedli, že zhruba 400 podniků kontroly provádět nebude. Na webu prostefungujeme.cz lidé mohou nalézt provozovny, ve kterých po nich při vstupu personál žádné doklady vyžadovat nebude.

Profesní svazy a asociace opakovaně vyzývají vládu k důslednějšímu vymáhání dodržování platných pravidel. Vymezují se také proti činnosti iniciativy Chcípl PES, která podle nich zvláště na obor gastronomie vrhá špatné světlo, uvedly svazy dříve.

Neočkovaní lidé ode dneška až na výjimky nemohou využívat služeb, jako jsou restaurace, ubytování za rekreačními účely, kadeřnictví, manikúra, nesmějí na hromadné kulturní či sportovní akce. Vstup mají povolen jen lidé s dokončeným očkování nebo ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19.

Témata:  Karel Havlíček Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy