Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se v žebříčku konkurenceschopnosti dostalo na zatím nejlepší 26. místo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Dánsko vede letošní žebříček konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD. Z první pozice sesadilo Švýcarsko, které je letos druhé. V hodnocení zabodovala Česká republika, která postoupila o osm míst na 26. příčku, což je pro ni v této klasifikaci zatím nejlepší umístění. Hodnocení odráží výsledky předchozí vlády.

Ze zemí Visegradské skupiny (V4) zůstává Česká republika nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou, před Maďarskem (39.), Slovenskem (49.) a Polskem (50.). Česká republika o jednu příčku předstihla i své dosavadní nejlepší postavení v žebříčku z roku 2016, kdy se umístila na 27. pozici, uvedl předseda správní rady českého Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš. Spotřebitelské fórum na žebříčku spolupracuje za Českou republiku.

"Výborné umístění na celkové 12. pozici jsme zaznamenali v rámci nově zavedeného dílčího kritéria, které sleduje bezpečnost internetových serverů," uvedl Kruliš. Letošní postup v žebříčku je podle něj dán zejména vylepšením ukazatelů v oblastech efektivity soukromého i veřejného sektoru v České republice. Pořadí zohledňuje statistické údaje o ekonomice před začátkem války na Ukrajině.

Žebříček odráží ekonomické veličiny dosažené zejména za předchozí vlády, upozorňuje Kruliš. Subjektivní hodnocení vycházející z průzkumu mezi předními manažery jsou už letošní a vypovídají o tom, jaká očekávání měli manažeři od nové vlády na jaře letošního roku.

V žebříčku je těsně před Českou republikou Izrael (25.) a za ní Jižní Korea (27.). Ze zemí střední a východní Evropy se lépe umístilo jen Estonsko na celkové 22. pozici.

Podle dotazníkového šetření pokládají čeští manageři za největší výhodu české ekonomiky kvalifikovanou pracovní sílu a s odstupem i nákladovou konkurenceschopnost, spolehlivost infrastruktury a vysokou úroveň vzdělání.

Letošní ročník žebříčku porovnává konkurenceschopnost 63 ekonomik světa. Z letošního žebříčku vypadlo Rusko a Ukrajina, a to s ohledem na nedostupnost spolehlivých údajů. Nově byl zařazen Bahrajn.

Srovnání vychází ze dvou třetin z 333 indikátorů založených na dostupných statistických údajích a z poslední třetiny z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích. Průzkum se uskutečnil v měsících únor až duben 2022. Základní kategorie konkurenceschopnosti sledované v žebříčku jsou výkonnost hospodářství, efektivita vlády a podnikatelského prostředí a infrastruktura.

Umístění vybraných zemí v žebříčku konkurenceschopnosti:

POŘADÍ 2022 ZEMĚ POŘADÍ 2021 1. Dánsko 3. 2. Švýcarsko 1. 3. Singapur 5. 4. Švédsko 2. 5. Hongkong (Čína) 7. 6. Nizozemsko 4. 7. Tchaj-wan (Čína) 8. 8. Finsko 11. 9. Norsko 6. 10. USA 10. ... 12. Spojené arabské emiráty 9. ... 14. Kanada 14. 15. Německo 15. ... 17. Čína 16. ... 20. Rakousko 19. ... 23. Británie 18. 24. Saúdská Arábie 32. ... 26. Česká republika 34. ... 28. Francie 29. ... 34. Japonsko 31. ... 36. Španělsko 39. 37. Indie 43. ... 39. Maďarsko 42. ... 41. Itálie 41. ... 49. Slovensko 50. 50. Polsko 47. ... 52. Turecko 51.

Zdroj: IMD

Témata:  Česko

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.