Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika se řítí do problémů? Řada sektorů výrazně zdražuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V ekonomice existují inflační tlaky, kdy akce v podobě růstu mezd vyvolala reakci v podobě růstu cen. Tvrdí to ekonom Štěpán Křeček, který poukazuje na sektory, jež za poslední dobu výrazně zdražily.

„Rostoucí ceny nemovitostí umožňují stavebním firmám, aby zdražovaly stavební práce. Vysoké ceny na realitním trhu hrají do karet i developerům, kteří se však musí vypořádat s růstem nákladů kvůli zdražování stavebních prací,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

V červenci došlo k meziročnímu růstu cen u stavebních prací o 3,9 procenta, přičemž ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 3,1 procenta. Jsme tak svědky pokračování dlouhodobějšího trendu zdražování ve stavebnictví, který využívá vysokých cen nemovitostí, nízkých úrokových sazeb a rostoucí kupní síly Čechů.

K výraznému meziročnímu růstu cen o 12,1 procenta došlo u zemědělských výrobců. Skokově o 58,8 procenta se navýšily ceny brambor. O 10,8 procenta podražily obiloviny. Ceny ovoce zaznamenaly růst o 40,5 procenta a zeleniny o 27,8 procenta. Kromě rostlinné výroby zdražuje i živočišná. Ceny jatečných prasat vzrostly o 24,1 procenta, což je způsobeno zvýšenou poptávkou po evropském vepřovém mase po propuknutí afrického moru prasat v Číně.

U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu růstu cen o 2,1 procenta. Zvýšily se ceny elektřiny o 10,5 procenta, což ovlivňuje náklady v podstatě všech výrobců. Například ceny potravinářských výrobků a nápojů se zvýšily o 4,0 procenta, přičemž výrobky z masa podražily dokonce o 9,3 procenta.

Témata:  ekonomika stavebnictví potraviny

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy