Ceny ropy obnovily růst, panuje nejistota ohledně dodávek

Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu dnes opět výrazně zvyšují. Na trhu panuje nejistota ohledně toho, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci přikročí k výraznějšímu zvyšování těžby, aby kompenzovali výpadky dodávek z Ruska. Cena severomořské ropy Brent kolem 10:30 SEČ vykazovala nárůst o 4,1 procenta zhruba na 115,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,1 procenta na 112,10 dolaru za barel.

Ilustrační fotografie

Ve středu se cena Brentu propadla o více než 13 procent. Zaznamenala tak nejprudší jednodenní pokles téměř za dva roky. Za středečním zlevňováním ropy stály zprávy médií, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Irák podpoří výraznější zvyšování těžby skupiny OPEC+, kterou tvoří kartel OPEC a jeho spojenci. Ministr energetiky SAE nicméně později uvedl, že jeho země zůstává věrná dosavadní dohodě OPEC+ o postupném zvyšování produkce.

SAE a Saúdská Arábie sice disponují rezervními těžebními kapacitami, někteří další členové OPEC+ však mají problémy dosáhnout svých těžebních cílů kvůli nedostatečným investicím v uplynulých letech. "Domníváme se, že pro OPEC+ bude za těchto podmínek obtížné zvyšovat produkci," uvedl analytik komoditního trhu Vivek Dhar ze společnosti Commonwealth Bank.

Obavy z nedostatečného zásobování trhu podpořila také zpráva o poklesu komerčních zásob ropy v USA. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že tyto zásoby se minulý týden snížily o 1,9 milionu na 411,6 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali mírnější pokles, a to o 657.000 barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 115,74 111,14
New York - NYMEX WTI duben 112,10 108,70
Témata: ropa | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky