Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čechů ochotných pracovat za nižší mzdu je nejméně za 30 let, vyplývá z průzkumu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čechů ochotných pracovat při hrozbě ztráty zaměstnání za nižší mzdu je nejméně za 30 let, a to zhruba tři pětiny lidí v produktivním věku. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM. Přitom ve společnosti v poslední době rostou podle průzkumu obavy z nezaměstnanosti. Strach ze ztráty práce mají téměř dvě pětiny dotázaných.

Míra nezaměstnanosti po předchozím růstu od letošního března postupně klesá. Podle posledních údajů Úřadu práce ČR činila ke konci června 3,4 procenta. I přes pokles je ale stále vyšší než loni, kdy v červnu byla na 3,1 procenta. Obavy z nezaměstnanosti tak má nyní podle STEM celkem 39 procent Čechů v produktivním věku. Strach mají hlavně lidé v předdůchodovém věku a ti, kteří jsou podle vlastního názoru špatně zajištění nebo chudí. Oproti loňsku podíl lidí, kteří se ztráty práce bojí, stoupl o šest procentních bodů.

Navzdory obavám je ale v současnosti podíl Čechů, ochotných pracovat při hrozbě ztráty zaměstnání třeba i za nižší mzdu, nejnižší od roku 1993. Na snížení výdělku by přistoupilo pouze 58 procent dotázaných. Přitom například na začátku pandemie nemoci covid-19 bylo lidí ochotných pracovat za nižší mzdu 73 procent a v době ekonomické krize v letech 2008 až 2014 až 80 procent. "Kvůli enormnímu růstu cen si však řada lidí už pravděpodobně nemůže dovolit akceptovat nižší mzdu," uvedla k nynějšímu vývoji analytička STEM Kateřina Duspivová.

Ještě méně lidí by kvůli hrozící ztrátě práce přistoupilo na přestěhování. Do jiného regionu za zaměstnáním by bylo ochotno vyrazit jen 35 procent účastníků průzkumu. Třeba za ekonomické krize po roce 2008 by na stěhování přistoupilo více než 40 procent Čechů.

Průzkum prováděla agentura STEM ve dnech 18. až 29. května. Zúčastnilo se ho 1059 obyvatel České republiky starších 18 let.

Témata:  platy / mzdy lidé

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy