Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Benzín je v Česku nejdražší od roku 2014, ropa dnes poprvé za tři roky vylétla nad 80 dolarů za barel

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Cena ropy Brent dnes ráno středoevropského přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od 17. října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodraží benzín i naftu českým motoristům.

Benzín tak včera vystoupal na cenu 33,95 koruny za litr. Je tak nejdražší od 10. prosince 2014. Čerpací stanice zdražují benzín ještě nad rámec zdražení ropy, jelikož se hojí po pandemické krizi a snaží se vézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné.  

Nafta nyní stojí 31,90 koruny za litr a je tak nejdražší od 30. ledna 2020. To ale pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo. 

Ropa zdražuje z podstatné části kvůli rekordně dramatickému zdražování jiných energií, například plynu v EU. Částečně totiž ropa může plyn zastoupit. Například topná nafta se v průmyslu využívá tím intenzivněji, čím dražší je plyn. Tím ovšem stoupá sháňka po ní, tedy její cena, tudíž cena ropy.  Zdražující ropa, a tedy růst cen pohonných hmot umocní inflační tlaky, které nyní svírají i českou ekonomiku.  

Témata:  benzin USA komentář

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.