Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v květnu opět nabrala na síle

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily meziměsíčně o 0,5 %, tedy výrazně více, než čekal trh i centrální banka. Rychlejší vzestup obstaralo zdražení potravin, další růst nákladů na bydlení a pohonných hmot. Meziroční inflace se v důsledku svižného květnového zvýšení cen dostala na 2,2 % a byla tak o tři desetiny procentního bodu nad aktuální prognózou centrální banky.

Meziroční inflace sledovaná centrální bankou se po tříměsíční pauze opět dostává nad cíl ČNB v důsledku rychlejšího zdražování potravin a pohonných hmot reagujících na nedávné zdražení ropy na světových trzích, jejich negativní efekt navíc umocnilo oslabení koruny vůči americkému dolaru. Ovšem hlavním inflačním faktorem podle očekávání zůstává zdražující bydlení (včetně energií), které přispívá k současné inflaci téměř z jedné třetiny. To, co v inflaci zatím příliš vidět není, jsou rychle rostoucí mzdy. Je to však jen otázkou času a nebude to vlastně už ani tak dlouho trvat.

V nejbližších měsících se inflace udrží nad dvouprocentním cílem, a může proto z pohledu ČNB vedle slabé koruny zafungovat jako argument pro dřívější zvýšení úrokových sazeb. Nakonec pokud si shrneme dosavadní vývoj ve srovnání s prognózou, tak z hlavních ukazatelů zaostal pouze HDP (v prvním čtvrtletí), mzdy byly v podstatě v souladu s očekáváním, pouze inflace nyní přestřelila (i díky PHM a volatilním potravinám, které jsou mimo vliv centrální banky) a koruna zůstává výrazně slabší, než prognózovala ČNB.

Argumenty pro dřívější růst sazeb lze proto docela snadno najít. Je jen otázkou, zda ČNB bude chtít reagovat rychle, nebo si počká až na novou prognózu, kterou bude mít k dispozici v srpnu. Hlasy pro dřívější růst sazeb se nepochybně najdou už na červnovém zasedání, kdy už možná budou známy i záměry ECB ohledně konce QE, nicméně taktiku odhalí nejspíše už brzy komentáře centrálních bankéřů. Prozatím dáváme o trochu větší šanci srpnu. Informuje Petr Dufek,Finanční trhy, Československá obchodní banka, a. s.

Témata:  inflace ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku. Trump srazil ceny jako covid

Pohonné hmoty v Česku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července.