Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v Česku stoupla v listopadu na osm procent

Nezaměstnanost v Česku stoupla v listopadu na osm procent

Foto: Pixmac

Celková míra nezaměstnanosti stoupla v listopadu na osm procent, počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 1,2 procenta. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Míra nezaměstnanosti tak podle ministerstva vzrostla o 0,1 procentního bodu.

Celkově bylo ke konci listopadu v Česku 476 404 lidí bez práce, což je o 5788 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání s koncem listopadu 2010 je to však o 30 236 méně.

V samotném listopadu bylo nově registrováno 55 655 nezaměstnaných. Práci si ale našlo 49 869 lidí.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v okresech Most (15 procent), Bruntál (14,7 procenta), Jeseník (14 procent), Děčín (13,2 procenta) a Hodonín (13 procenta). Nejnižší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Praha-východ (3,3 procenta), Praha-západ (3,9 procenta), hl. m. Praha (čtyři procenta), Mladá Boleslav (4,5 procenta) a Rychnov nad Kněžnou (4,9 procenta). Míra registrované nezaměstnanosti mužů vzrostla na 6,9 procenta, u žen zůstala 9,5 procenta.

Témata:  nezaměstnanost

Související

Aktuálně se děje

15. dubna 2025 12:46

Pokuty jako zdroj příjmů. Obce objevily nový způsob, jak naplnit rozpočet

Bez nutnosti zvyšovat daně, žádat o dotace či snižovat výdaje dokázaly některé české obce a města zlepšit své hospodaření. Stačí vhodně umístěný radar, důsledná administrativa a trochu trpělivosti. Pokuty za dopravní přestupky, zejména za překročení rychlosti, se totiž v některých městech staly stabilním a vítaným zdrojem příjmů – často výnosnějším než menší místní daně.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.