Eurozóna je chybná už od samotného začátku, šokoval tvůrce eura

Projekt společné evropské měny byl už od samotného začátku chybný, uvedl v rozhovoru pro britský deník Daily Telegraph jeden z tvůrců eura Jacques Delors. Informovala o tom agentura Reuters.

Delors kritizoval především způsob, jakým státy eurozóny projekt eura realizovaly. Podle něj už v čase příprav pro spuštění společné evropské měny selhali tehdejší evropští lídři, kteří podle jeho slov úmyslně přehlíželi problémy eura. Jak uvedl, tehdejší lídři nezajistili především dodržování pravidel pro vstup států do eurozóny. Nevěnovali dostatečnou pozornost tomu, zda uchazeči o vstup do eurozóny skutečně plní stanovená konvergenční kritéria a že některé ekonomiky jsou v základu slabé.

Podle Delorse tehdy "ministři financí nechtěli vidět nic nepříjemného, co by byli nuceni řešit," prohlásil 86letý Francouz. Aktuální krize eura tak pramení z "chyby v provedení," jak Delors konstatoval.

Jak dále uvedl, v projektu eura šlo o zlou kombinaci "německé tvrdohlavosti v požadavku měnové kontroly a nedostatku vize ze strany ostatních zemí". Vyjádřil naopak pochopení k těm členům Evropské unie, kteří euro nezavedli s tím, že bez jednotného řízení společná měna nebude fungovat. Tento postoj zastávala třeba Velká Británie.

Současné evropské představitele pak bývalý předseda Evropské komise obvinil , že pro podporu jednotné měny dělají "příliš málo, příliš pozdě".

Jacques Delors stál v čele Evropské komise v letech 1985 až 1995. Právě za jeho působení se rozhodlo o vytvoření společné měny, v čemž hrál následně ústřední roli. Společná měna byla v účetní podobě zavedena v roce 1999.

Témata: EU | EUR

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky