Trumpovy problémy potápí americký dolar

Kvůli turbulentní politické situaci kolem Trumpa je americký dolar opět v defenzívě. Euro ve všech měnových párech posiluje. Díky jednání OPEC je hvězdou ruský rubl. Kurz EUR/USD útočí na maxima cyklu a klíčovou úroveň 1,1000. Japonský jen si užívá relativní síly. Informuje John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

Americký prezident Donald Trump do toho zase jednou šlápl. Zdá se, že probíral vysoce utajované informace týkající se boje proti ISIS s ruským ministrem zahraničí a ruským velvyslancem v USA, aniž by to předem konzultoval se zdrojem těchto informací.

Trumpovo zaškobrtnutí a následný jednotný útok ze strany Washingtonu a médií nadále snižují očekávání, že by v brzké době mohlo vůbec dojít k Trumpovým ekonomickým reformám v jakémkoli rozsahu. Na americkém dolaru je navíc znát neustálý politický chaos ve Washingtonu, ale i překvapivě slabé údaje o americké ekonomice, když páteční inflace (CPI) stlačila sazby níž po křivce výnosů.

Naopak euro zůstává silné a kurz EUR/USD proti poklesu z minulého týdne otočil. Nyní útočí na maxima cyklu a klíčovou úroveň 1,1000, zatímco spready desetiletých sazeb USA-Evropa jsou nejužší od amerických prezidentských voleb.

Nejsilnější měny bychom však nyní našli na rozvíjejících se trzích s vyššími výnosy, protože Trumpovy problémy se zatím nepřetavily v nějaké rozšířenější obavy. Zdá se, že se vracíme k nejnovější verzi stabilní ekonomiky, protože poměrně slabá americká data stačí na to, aby očekávání týkající se sazeb FEDu byla nízko, ale ne zas natolik špatná, aby vyvolala averzi vůči riziku. Po nejnovějším oživení ropy způsobeném jednáním OPEC je nyní jasnou hvězdou ruský rubl.

Kurz EUR/USD stoupá

Kurz EUR/USD se tlačí na nedávná maxima cyklu nad úrovní 1,1000 díky poklesu dolaru a růstu eura v reakci na výsledky francouzských prezidentských voleb. Další úroveň, za předpokladu, že se EUR/USD dokáže odlepit od historicky složité oblasti 1,1000, by mohla růst k 1,1130 a potom v celé šíři původního rozmezí až k 1,1500. Pro medvědy bude nutný výrazný obrat ze současných vyšších úrovní, aby byli připraveni na možný pokles.

Přehled G-10

USD – Trump se má setkat s Erdoganem a bude zajímavé sledovat, zda dojde k nějakým trapným momentům v souvislosti s Trumpovými výroky o kurdských milicích bojujících proti ISIS. Tento týden je americký kalendář na data poměrně skoupý, takže nevíme, kdy se projeví další dolarový katalyzátor. Tedy pokud se Trumpovi nějakým zázrakem opět nepodaří rozjet jeho plány.

EUR – Euru se i přes velmi nízké výnosy v carry obchodech daří díky přetrvávající úlevě z výsledku francouzských prezidentských voleb dobře. Zatím však nedochází ke zpevňování periferních spreadů. Informace o pozicích amerických futures ukazují čisté dlouhé spekulativní pozice na více než 22 000 kontraktech, což je poprvé po téměř přesně třech letech.

JPY – Japonský jen je poměrně silný díky o něco nižším sazbám, ale vzhledem ke zvýšené chuti riskovat nejde o nic mimořádného. Další klíčová podpora pro USD/JPY je poměrně daleko, alespoň podle indikátoru Ichimoku cloud.

GBP – Britská libra je proti dolaru o něco výše, ale v podstatě jen kvůli oslabení dolaru. Kurz EUR/GBP ukazuje, že libra je ovládaná eurem a tlačí se na dubnová maxima. Možná tomu tak je kvůli všeobecné představě, že Macronovo vítězství představuje další izolaci Británie v rámci Brexitu. Důležitá britská data z tohoto týdne zahrnují dnešní inflaci (CPI) a zítřejší údaje o výnosech a zaměstnanosti.

CHF – Zaměření na carry obchody a dozvuky francouzských voleb drží švýcarský frank pod tlakem, ale Švýcarská národní banka včera zveřejnila údaje o vkladech, které nabyly příliš povzbudivé vzhledem k nárůstu o několik miliard franků. Potřebujeme odliv, abychom mohli potvrdit významné oslabení CHF. Další klíčová testovací oblast leží pro měnový pár EUR/CHF na 1,10+.

AUD – Australský dolar našel slušnou odolnost i poté, co cena železné rudy bojuje s poklesem a Rezervní banka Austrálie zveřejnila včerejší nijak inspirující zápis. Ti, kdo sledují RBA, začínají mít obavy o zaměstnanost, bydlení a krátkodobé výnosy, které stále směřují k novým minimům cyklu. Klíčová zóna rezistence pro měnový pár AUD/USD je stále na 0,7450-0,7500.

CAD – Úroveň 1,3600 představuje důležitou hranici podpory pro kurz USD/CAD, protože to bylo maximum prolomené na cestě vzhůru. Nemusí se ale udržet, pokud bude ropa stále silná a dolar pod tlakem. Možná se tak USD/CAD znovu sníží směrem k 1,3500, klíčové linii mezi medvědy a býky.

NZD – Novozélandský dolar zůstává vůči USD v zemi nikoho po nedávném holubičím projevu novozélandské Rezervní banky. Nezdá se, že by se chystal nějaký výrazný pohyb, pokud se tedy neobjeví nějaký typicky novozélandský katalyzátor, nebo se neprojeví širší volatilita. Zdá se, že kurz AUD/NZD si drží podporu poté, co nedávno odmítl pokles.

SEK a NOK – Zaměření na carry obchody nechává švédskou korunu stranou, ačkoli vidíme možnost nových dočasných maxim. Silná ropa podpoří NOK jen po úroveň EUR/NOK 9,30, což znamená, že klíčová oblast je prozatím níže – kolem 9,35 – 9,25.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky