Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rostoucí náklady zvýší inflaci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

První letošní měsíc přinesl zvyšování cen výrobců. Ceny v zemědělství přidaly meziměsíčně 0,5 % a v průmyslu došlo ke zdražení dokonce o 0,7 %. Ceny v průmyslu se tak po třech letech vymanily z meziročního poklesu a vykázaly růst dokonce o 2,1 %. Výrazně se také snížil pokles cen zemědělských výrobců (-3,0 %  v lednu po –4,8 % v prosinci).

Je vidět, že v ekonomice se objevují nákladové tlaky, které se podle našeho odhadu v nacházejících měsících přelijí do spotřebitelských cen.

Očekáváme, že ceny průmyslových výrobců se letos po třech letech snižování konečně zvýší. Podle našeho odhadu by v průměru měly přidat 3,6 %. Ceny v průmyslu tak budou letos představovat nákladový inflační faktor a podporovat náš výhled, že meziroční růst spotřebitelských cen bude po celý letošní  a pravděpodobně i příští rok přestřelovat inflační cíl ČNB. A to i přes to, že náš výhled počítá se zrušením kurzového závazku 4. května a následným posílením kurzu koruny proti euru. Informoval Viktor Zeisel, Ekonom, Komerční banka.

Témata:  inflace ekonomika

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 17:20

Předpověď počasí na noc a středu 16. října

Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplý vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.