Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro tíží geopolitická nejistota

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Tento týden nepatřil z pohledu společné evropské měny k těm nejúspěšnějším. Euro proti dolaru prakticky kontinuálně oslabovalo a kurz se tak vzdaloval od osmiměsíčního maxima kolem 1,08 USD/EUR.

Celkově za tento týden euro vůči dolaru odepsalo zhruba procento a půl, když se kurz v jeho závěru dostával na dohled úrovně 1,06 USD/EUR.

Euru příliš nenahrávala zvyšující se geopolitická nejistota v souvislosti s blížícími se francouzskými volbami. Hráče na trhu příliš nenadchla ani publikovaná německá data za prosinec. 

Výkonnost průmyslu výrazně zaostala za očekáváním trhu, což se projevilo i v bídné exportní aktivitě v uvedeném měsíci. Tuto slabší sérii německých dat ale nebereme jako počátek nového trendu, spíše jako korekci extrémně silných listopadových čísel. Navíc statistiky německých objednávek ukazují, že v dalších měsících se situace opět vrátí k vyšší růstové dynamice. V tomto směru jsou povzbudivá i lednová čínská data týkající se obratu zahraničního obchodu. Informoval Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka.

Témata:  EUR USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.