Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro tíží geopolitická nejistota

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Tento týden nepatřil z pohledu společné evropské měny k těm nejúspěšnějším. Euro proti dolaru prakticky kontinuálně oslabovalo a kurz se tak vzdaloval od osmiměsíčního maxima kolem 1,08 USD/EUR.

Celkově za tento týden euro vůči dolaru odepsalo zhruba procento a půl, když se kurz v jeho závěru dostával na dohled úrovně 1,06 USD/EUR.

Euru příliš nenahrávala zvyšující se geopolitická nejistota v souvislosti s blížícími se francouzskými volbami. Hráče na trhu příliš nenadchla ani publikovaná německá data za prosinec. 

Výkonnost průmyslu výrazně zaostala za očekáváním trhu, což se projevilo i v bídné exportní aktivitě v uvedeném měsíci. Tuto slabší sérii německých dat ale nebereme jako počátek nového trendu, spíše jako korekci extrémně silných listopadových čísel. Navíc statistiky německých objednávek ukazují, že v dalších měsících se situace opět vrátí k vyšší růstové dynamice. V tomto směru jsou povzbudivá i lednová čínská data týkající se obratu zahraničního obchodu. Informoval Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka.

Témata:  EUR USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy