Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel výrazně zhoršil výhled české ekonomiky: bude mnohem hůř, než Kalousek myslel

Evropská komise (EK) ve své aktuální prognóze prudce snížila odhad růstu české ekonomiky pro příští rok z dřívějších 2,9 procenta na 0,7 procenta. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Evropská komise navíc zhoršila odhad vývoje českého hospodářství i pro letošní rok na 1,8 procenta z dřívějších rovných dvou procenta. To české ministerstvo financí je ve své říjnové prognóze optimističtější než EK. Tuzemský rezort financí totiž očekává růst tuzemské ekonomiky v letošním roce o 2,1 procenta a pro příští rok odhaduje jednoprocentní růst.

„Odhad růstu je založen na tom, že růst bude primárně tvořit export. Teď, když dochází k výraznému snižování odhadu růstu celé Západní Evropy, vede to také ke snižování výhledu pro českou ekonomiku,“ řekl agentuře Mediafax Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Zda to bude 0,7 procenta podle Sklenáře závisí na tom, jaká se očekává míra zpomalení v Západní Evropě. „J&T Banka měla zatím odhad na růst kolem 1,5 procenta, ale minimálně jeden procentní bod tvoří příspěvek exportu. Pokud bychom se bavili o tom, že Evropa směřuje do stagnace, tak na ráz se výsledek pro českou ekonomiku blíží nule,“ uzavřel.

„Odhad růstu české ekonomiky závisí na očekávaném růstu v eurozóně. Od toho se pak budou odvíjet domácí restriktivní opatření, která zpomalí vývoj hospodářství,“ doplnil Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny. Podle něj to může vést například k tomu, že firmy mohou z obav o okolní ekonomiky v Evropě méně investovat a tvořit nová pracovní místa. Dluh České republiky v roce 2012 vzroste z letošních 39,9 procenta vůči hrubému domácímu produktu (HDP) na 41,9 procenta HDP, v roce 2013 by se měl podle EK zvýšit na 44 procent HDP. Roční inflace v Česku letos podle prognózy EK bude letos činit 1,8 procenta, příští rok by měla vzrůst na 2,7 procenta a v roce 2013 se zpomalí na 1,6 procenta. Nezaměstnanost má podle EK v Česku příští rok stoupnout na rovných sedm procent z letos očekávaných 6,8 procenta. V roce 2013 by pak měla klesnout na 6,7 procenta. Pokud jde o vývoj ekonomiky eurozóny, EK jí snížila odhad růstu pro letošní rok na 1,5 procenta a na příští rok na 0,5 procenta. V roce 2013 pak EK předpokládá růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny o 1,3 procenta. "Výhled evropské ekonomiky se zhoršil. Prudce se snižující důvěra a zesílení finančních zmatků ovlivňují investice i poptávku, naléhavá fiskální konsolidace dopadá na domácí poptávku a oslabující globální ekonomického prostředí drží zpět vývozy," uvedla EK. Za celý letošní rok pak má ekonomika v celé Evropské unii podle aktuální prognózy EK růst o 1,6 procenta oproti dřívějšímu odhadu 1,8 procenta. V příštím roce ale zpomalí v EU na 0,6 procenta oproti na jaře odhadovanému růstu o 1,9 procenta. "Problémem pro českou ekonomiku je její přílišná návaznost na export do zemí Evropské unie," řekl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. "Navíc samotné aktuální snížení odhadu je špatné. Mělo by se počítat spíš s nulou jak pro EU, tak pro Česko," dodal Ševčík.

Témata:  Česko ekonomika EU

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy