Těžaři otevírají nové diamantové doly, rostoucí poptávce budou stačit jen do roku 2019

Začátkem roku 2017 začnou světový trh s diamanty zásobovat 3 nové doly. Ročně by měly podle těžařského gigantu De Beers vyprodukovat kolem 7 milionů karátů (1,4 tuny) diamantů. Spolu s rozšířením těžby na již využívaných nalezištích zajistí celosvětové produkci rostoucí objemy dodávek nezpracovaných diamantů do roku 2019. Od tohoto roku začne globální produkce ale opět klesat. Shodují se na tom nové studie poradenských společností Bain & Company a GlobalData.

Ilustrační fotografie

Nové 3 doly (Gahcho Kué v Kanadě, Renard v Kanadě a Liqhobong v jihoafrickém Lesothu) a prodloužení životnosti některých již využívaných dolů může podle analytiků poradenské společnosti GlobalData zajistit růst celosvětové produkce nezpracovaných diamantů ze 127 milionů karátů (25,4 tuny) z roku 2015 na 134,5 milionů karátů (26,9 tuny) v roce 2020. Analytici portálu Statista.com odhadují, že letos bude vytěženo 128 milionů karátů (25,6 tuny). Podle Kierona Hodgsona, analytika brokerské a investiční společnosti Panmure Gordon, by v roce 2017 celosvětová produkce nezpracovaných diamantů mohla dosáhnout 130 milionů karátů (26 tun).

Cena velkých kvalitních diamantů stále poroste

Růst těžby je pro diamantový průmysl důležitou zprávou. Z dlouhodobějšího pohledu ale není navýšení nikterak dramatické.  „Vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy se celosvětově podařilo vytěžit 176 milionů karátů. Od roku 2009 až do současnosti se ale produkce pohybuje pod hranicí 130 000 karátů,“ dodává Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který na specializovaných burzách obchoduje s diamanty již přes 20 let. K dopadu nárůstu těžby na ceny dodává: „Vlivem rostoucí těžby by mohly na světových trzích nepatrně zlevnit průměrné a podprůměrné diamanty velmi malých rozměrů, které se zasazují do levných šperků nebo jsou využívány pro průmyslové účely. To ale nebude mít vliv na cenu v České republice. Mnohem větší dopad má na vývoj kurzu dolaru vůči koruně. Díky posilujícímu dolaru totiž diamanty výrazně zhodnotily, jen za poslední měsíc to je okolo 6 %. Ceny také porostou u velkých kvalitních kamenů, které jsou stále velmi vzácné a zasazují se do investičních klenotů. Cena velmi kvalitních větších bílých diamantů v dolarech za posledních 10 let vyskočila podle agregovaných dat o 68,4 %. Navýšení těžby tedy není v žádném případě rizikem pro investory.“

Po roce 2019 se začnou objemy těžby opět snižovat

Podle dříve vydané studie poradenské společnosti Frost & Sullivan 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030. Protože stárnutí dolů znamená nižší výtěžnost, celosvětové objemy nezpracovaných diamantů dodávaných na trh se mají po roce 2019 opět snižovat. Shodují se na tom nové studie poradenských společností Bain & Company a GlobalData. Oslabení globální produkce je očekáváno hlavně kvůli budoucím poklesům výtěžnosti dolů Argyle, Diavik a Ekati, které byly v nedávné době rozšířeny a celkem zajistily tento rok světovému trhu s nezpracovanými diamanty 18 % všech dodávek.

Nové doly zajistí zajímavé příjmy místním ekonomikám

Rostoucí objemy diamantů budou od roku 2017 těžařům zajišťovat 3 nově otevřené doly i rozšíření těžby na ruském nalezišti Vladimir Grib, v kanadských dolech Diavik a Ekati a australském Argyle.

Ohledně očekávaných objemů vytěžených diamantů je z nových nalezišť nejzajímavější důl Gahcho Kué, který je společným projektem společnosti De Beers (51 %) a Mountain Province Diamonds (49 %). Nachází se v obtížně dostupné oblasti severozápadní Kanady a jedná se o největší nový diamantový důl otevřený v posledních 13 letech a zároveň i o jeden z 10 největších diamantových dolů vůbec. De Beers od nového naleziště očekává, že v rámci plánované 12leté životnosti může vyprodukovat kolem 54 milionů karátů diamantů (4,5 milionu karátů ročně). Do kanadské ekonomiky by Gahcho Kué během zmíněných 12 let měl přinést v přepočtu zhruba 130 miliard korun. Vygenerovat má 1 200 nových pracovních míst, přičemž na plný úvazek bude chod dolu zajišťovat okolo 530 lidí. Plný provoz chystají provozovatelé dolu ohlásit v průběhu první čtvrtiny roku 2017. O tom, že těžba vzácných drahokamů je finančně nákladná, vypovídá i množství financí, které bylo zapotřebí vynaložit v souvislosti s přípravou tohoto naleziště. Přípravné práce stály v přepočtu 19 miliard korun.

 

Témata: diamanty | ALO diamonds

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky