Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká nezaměstnanost je nejnižší od roku 2007, dolar bude dále posilovat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Americká ekonomika vytvořila v listopadu 178 tisíc nových pracovních míst, téměř v souladu s odhady analytiků. Míra nezaměstnanosti poklesla o tři desetiny procenta na 4,6 procenta, nejnižší úroveň od poloviny roku 2007.

Tyto údaje svědčí o velmi dobré kondici amerického trhu práce. Dále se tak zvyšuje pravděpodobnost, že Fed, americká centrální banka, zvýší na svém zasedání 14. prosince úrokové sazby. Stane se tak jeden rok poté, co Fed utáhl měnové podmínky poprvé od začátku tzv. Velké recese v roce 2008.

Americký dolar v první reakci lehce oslabil proti euru i ostatním světovým měnám. Tento na první pohled nelogický vývoj má však vysvětlení. Trhy totiž dnes dobré údaje o tvorbě nových pracovních míst čekaly, stejně jako předpokládají, že Fed opravdu měnovou politiku utáhne. Zklamáním ale dnes byla statistika mezd. Průměrné hodinové výdělky zaostaly za očekáváním, což by mohlo představovat problém pro budoucí vývoj inflace, pokud se tento trend potvrdí. Nyní se už ale dolar obchoduje beze změn.

Podle našeho výhledu povedou vyšší dolarové sazby k dalšímu posilování americké měny. Dolar by se měl vůči euru posunout během prvního čtvrtletí příštího roku až k paritě. To bude samozřejmě znamenat zdražení dolaru i v korunovém vyjádření. Ještě v prvním čtvrtletí bude ČNB udržovat kurzový závazek. V důsledku by měl dolar stát přes 27 korun. Informuje Marek Dřímal, Ekonom, Komerční banka.

Témata:  USA

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.