Americká nezaměstnanost je nejnižší od roku 2007, dolar bude dále posilovat

Americká ekonomika vytvořila v listopadu 178 tisíc nových pracovních míst, téměř v souladu s odhady analytiků. Míra nezaměstnanosti poklesla o tři desetiny procenta na 4,6 procenta, nejnižší úroveň od poloviny roku 2007.

Ilustrační fotografie

Tyto údaje svědčí o velmi dobré kondici amerického trhu práce. Dále se tak zvyšuje pravděpodobnost, že Fed, americká centrální banka, zvýší na svém zasedání 14. prosince úrokové sazby. Stane se tak jeden rok poté, co Fed utáhl měnové podmínky poprvé od začátku tzv. Velké recese v roce 2008.

Americký dolar v první reakci lehce oslabil proti euru i ostatním světovým měnám. Tento na první pohled nelogický vývoj má však vysvětlení. Trhy totiž dnes dobré údaje o tvorbě nových pracovních míst čekaly, stejně jako předpokládají, že Fed opravdu měnovou politiku utáhne. Zklamáním ale dnes byla statistika mezd. Průměrné hodinové výdělky zaostaly za očekáváním, což by mohlo představovat problém pro budoucí vývoj inflace, pokud se tento trend potvrdí. Nyní se už ale dolar obchoduje beze změn.

Podle našeho výhledu povedou vyšší dolarové sazby k dalšímu posilování americké měny. Dolar by se měl vůči euru posunout během prvního čtvrtletí příštího roku až k paritě. To bude samozřejmě znamenat zdražení dolaru i v korunovém vyjádření. Ještě v prvním čtvrtletí bude ČNB udržovat kurzový závazek. V důsledku by měl dolar stát přes 27 korun. Informuje Marek Dřímal, Ekonom, Komerční banka.

Témata: USA | usd

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky