Summit eurozóny a EU těžko dospěje k dohodě na řešení dluhové krize

Středeční summit EU a eurozóny jen těžko dojde ke konkrétním odpovědím na dluhovou krizi. S odvoláním na zdroje z EU o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Podle úterních informací, které se dostaly od zdrojů EU do médií, všechny země Evropské unie mimo eurozónu nesouhlasí s rekapitalizací bank, dokud nebude uzavřena dohoda na navýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny EFSF.
 
Právě na středečních summitech přitom chtějí evropští lídři dohodnout komplexní plán v boji proti šíření dluhové krize eurozóny.

Očekávaná dohoda na řešení krize má podle informací zahraničních agentur obsahovat plány na rekapitalizaci evropských bank, výraznější odepsání řeckých dluhů soukromými investory a posílení záchranného fondu eurozóny EFSF.

Velkou roli hraje i to, jestli a jakou roli by eventuálně měla hrát Evropská centrální banka (ECB). Lídři eurozóny vyzvou podle návrhů závěru středečního summitu EU Evropskou centrální banku, aby nakupovala na sekundárním trhu dluhopisy na podporu Itálie a Španělska. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
 
Návrh dokumentu uvádí, že lídři budou říkat: "Plně podporujeme ECB v její činnosti k zajištění cenové stability v eurozóně, včetně nestandardních opatření v současném mimořádném finančním tržním prostředí."
 
ECB nakupuje španělské a italské dluhopisy od srpna ve snaze stlačit výnosy jejich státních dluhů a snížit náklady na jejich financování. Podle zdrojů agentury Reuters z EU je zmiňovanými "nestandardními opatřeními" myšlen právě nákup dluhopisů členských zemí v potížích na sekundárních trzích.
 
Tento návrh závěrečného dokumentu se ale nelíbí Německu. Je tak možné, že se nakonec ještě bude měnit. "Tato věta není námi odsouhlasena," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že Berlín nechce, aby politici říkali ECB, co má dělat.
 
Středeční setkání ministrů financí Evropské unie bylo podle Velké Británie zrušeno, další summit EU by ale měl proběhnout normálně. Právě setkání ministrů financí Evropské unie mělo předcházet samotnému summitu EU a eurozóny, na němž se chtějí evropští lídři dohodnout na komplexním plánu boje proti šíření dluhové krize eurozóny i do dalších zemí.

Důvodem pro zrušení setkání Ecofinu byl podle agentury Reuters fakt, že se ministři neshodli na detailech návrhů, o nichž měli diskutovat.

"Ministři financí se mohou sejít v následujících dnech, aby doladili rozhodnutí ze zítřka," uvedl podle agentury Reuters mluvčí předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye.

Témata: EU | krize

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky