Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Káva se připravuje na protiúder, signály jsou stále výraznější

Káva, ilustrační fotografie
Káva, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zaokrouhlení křivky vývoje kávy naznačuje možný pohyb vzhůru. Káva Robusta je v čele, ale Arabica by ji nyní mohla následovat. Arabica by mohla dosáhnout až na 182 centů za libru. Informuje Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Poté, co se káva Arabica za posledních 18 měsíců konsolidovala, začíná nyní opět vykazovat známky života. Měsíční graf níže ukazuje, jak křivka vývoje Arabicy vytvořila v tomto období půlkruh. 

Takový tvar křivky můžeme obvykle najít na konci delšího období poklesu a naznačuje možný obrat dlouhodobých pohybů cen. Vytvoření zaoblené křivky často trvá několik měsíců, a jakmile dojde k prolomení, obvykle se mění na nový rostoucí trend.

Hlavním motorem zotavení je v posledních několika měsících káva Robusta. Špatné počasí u největších producentů kávy na světě – ve Vietnamu i v Brazílii – způsobilo, že cena kávy výrazně posílila. Zatímco americký trh byl v pondělí uzavřen, nejobchodovanější kontrakt kávy Robusta se v Londýně dostal na nové osmnáctiměsíční maximum. 

Zatímco oživení kávy Arabica trvalo mnohem déle, další graf ukazuje, že Robusta se začátkem roku dostala z medvědího trhu přímo na býčí. Od minima v únoru se zotavila o 44 % a v rámci tohoto zotavení se vrátila o téměř 61,8 % z období od roku 2014 do odprodeje začátkem roku 2016. V týdnu ukončeném k 30. srpnu zvýšily hedgeové fondy býčí sázky o 11 % na 26 665 lotů, což je nejvyšší úroveň od října 2014. 

Káva Arabica vypadá, že hodlá pokořit úroveň 154,75 centů za libru, což představuje 38,2% návrat z výše uvedeného prodeje kávy. Průlom nad úroveň 154,75 centů za libru by mohl spustit konečné zaoblení křivky, které jsme zmínili výše. To by pravděpodobně spustilo reakci směrem vzhůru, nejprve ke 168,25 centům/libru a poté možná až k 181,75 centům/libru a výš.

Hedgeové fondy v tuto chvíli drží čistou dlouhou pozici ve výši 32 tisíc lotů, tedy jen o něco méně než bylo nedávné maximum na 36 000 lotů v týdnu k 19. červenci. Když ceny dosáhly v roce 2014 maxima, byla čistá dlouhá pozice o 36 % výš na 50 tisících lotů.

Poslední cenový skok spustily údaje uvádějící propad světového exportu, což pomohlo zaměřit pozornost spíš na potenciální snížení nabídky. V Brazílii se stále více mluví o tom, že keře mohly být poškozeny mrazem. To vede k obavám, že úroda v roce 2017 by mohla být nižší, než se předpokládá. 

Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) zveřejnila minulý týden údaje ukazující, že světový export kávy spadl v červenci o 22 %. Propad byl vysvětlován slabší nabídkou spíše než zpomalením poptávky, avšak trh se bude nyní tázat, odkud se v následujících měsících budou zásoby brát. 

A tím se dostáváme k zajímavému zjištění, že producenti kávy a obchodníci s kávou v tuto chvíli drží čistou krátkou pozici ve výši 76 000 lotů. Když naposledy došlo k takto velké krátké pozici v roce 2014, obchodovala se Arabica za více než 200 centů/libru. Údaje také ukazují, že počet balíků kávy ve skladech certifikovaných burzou ICE futures klesl na nejnižší úroveň od roku 1999.

Témata:  Káva

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy