Plýtvání na obraně: trapní cínoví vojáčci či nožík za 11 tisíc

Ve skladech na ministerstvu obrany leží nepoužitelné a předražené dárkové předměty. Například stříbrné nožíky na otevírání dopisů ve tvaru kordu za 11 662 korun za kus či neuměle nabarvení cínoví vojáčci, jejichž sada stála 2 353 Kč, informuje o dalším případu nesmyslného utrácení úterní MF DNES.

660

Nákup obskurních suvenýrů stál statisíce. Měly sloužit k obdarovávání zahraničních funkcionářů, kteří přijedou na návštěvu. Jako oficiální dary jsou však těžko použitelné - na to jsou prostě příliš ošklivé. Je to další příklad nesmyslného utrácení, které se na úřadě v minulých letech praktikovalo, píše deník.
 
"Před lety koupili naši nákupčí dvacet stříbrných kordíků na otevírání dopisů. Dnes jich máme osmnáct a jako dar jsou jen obtížně použitelné," řekl MF DNES mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Dvacítka otvíračů dopisů stála 233 240 korun. A stejné je to se sadami cínových vojáčků. Ministerstvo si jich objednalo pětaosmdesát - jednu krabici za 2 353 korun (celkem za 200 005 Kč) a na skladě má ještě třináct sad. Vojáčky by lépe vybarvilo snad i pětileté dítě. Zahraničním hostům je proto přestali brzo dávat a s rozpaky je přijímaly i protokolárně nižší návštěvy.
 
Šéf kabinetu ministra proto raději rozhodl o výjimce: předražené cínové vojáčky už mohou dostávat například i dětské domovy. Jinak by je zřejmě úřad neudal dodnes. Podle informací MF DNES jsou ve skladu také budíky, které promítají čas na stěnu, manikúry, golfové sady, MP3 přehrávače, tři druhy peněženek, kalkulačky, bundy či koule na pétanque.
 
Současné vedení ministerstva se od rozmařilých darů nakoupených ještě před příchodem ministra Alexandra Vondry (ODS) distancuje. "Možná ale nastal čas zjistit, co všechno ty sklady skrývají," uvedl v MF DNES mluvčí Pejšek.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky