Ceny benzínu a nafty letí vzhůru, benzín je už skoro za 35 korun

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu vzrostly, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 16 haléřů na 34,85 Kč, nafta o 18 haléřů na 34,60 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

660

„Příčinou byl růst průměrných cen benzinu a nafty na burze v Rotterdamu, který byl však z části vykompenzován posilující korunou,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. „Vývoj v Rotterdamu byl smíšený. Průměrná cena benzinu poklesla, nafta naopak zamířila vzhůru. Koruna přestala posilovat. Výsledkem by měl být opět růst cen, který by se mohl pohybovat i v řádu desetihaléřů,“ předpokládá Čermák. O něco větší cenové tlaky očekává u nafty.
 
Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (34,39 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,54 Kč). Nejvíce se zvýšily ceny v Olomouckém kraji (o 33 haléřů), naopak nejméně na Královéhradecku (o jeden haléř).

Také v případě nafty patří první místo Jihočeskému kraji (34,18 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu jižní Morava (35,16 Kč). Největší nárůst cen zaznamenali motoristé v Jihočeském kraji a v Praze (o 25 haléřů), naopak nejmenší na Královéhradecku (o čtyři haléře).

Meziměsíčně Natural 95 zlevnil v průměru o čtyři haléře, naopak nafta o 32 haléřů zdražila. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,46 Kč (11 %), nafta o 4,2 Kč (13,8 %).

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata: pohonné hmoty

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky