Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se podřídilo kvótám EU? To je skandální, říká Zahradil

Jan Zahradil, poslanec ODS
Jan Zahradil, poslanec ODS
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Do České republiky minulý týden přijelo osm uprchlíků. Jedná se lidi, které musí země přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Poslanec ODS Jan Zahradil v té souvislosti poukazuje, že se česká vláda vlastně Bruselu podřídila.

Česko by mělo do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize. V dubnu v rámci kvót přijely do země čtyři osoby, teď je to dalších osm. Ministr vnitra Milan Chovanec dodal, že do konce roku už Česko žádné migranty nepřijme.

  I když jde o velmi malá čísla, ne všem se líbí, že země tyto lidi přijala. „Mám pocit, že to nějak zapadlo. Ale česká vláda se bez dalšího již podřídila vnucenému systému přerozdělování běženců kvótami - chápu to správně? Tak to je skandální," spustil na sociálních sítích Zahradil.

Na jeho slova zareagoval třeba komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. „My jsme tady doma! Zapalte kvóty!!!" ironicky komentoval Zahradilovo vyjádření.

Zahradil ale trvá na svém. „Pokud jde o kvóty, princip porušení státní suverenity je natolik nepřijatelný, že to stojí za odpor i za cenu sankcí," myslí si. „Co ještě stojí za to nerespektovat? Jak může nějaký celek fungovat, když si část usmyslí nepodřizovat se pravidlům, které předtím všichni odsouhlasili?" opáčil mu novinář.

„Ano, takto nesmyslné a nespravedlivé pravidlo je třeba nerespektovat. Vyzkoušejme to, uvidíme, co se stane. Seberou nám fondy? Hlasovací práva? Vyloučí nás?" burcuje Zahradil.

Témata:  Jan Zahradil (ODS)

Související

Aktuálně se děje

10. března 2025 11:24

Jednotné měsíční hlášení: Daňový expert odhaluje klíčové dopady nového návrhu

Minulý týden vláda schválila návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který má od ledna 2026 nahradit více než dvacet stávajících formulářů jedním elektronickým podáním. Cílem této legislativní změny je snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů a zefektivnit komunikaci se státní správou. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Služební cesta: Co vše platí firma a jaké náhrady vám náleží

Cestovní náhrady jsou klíčovým tématem pro zaměstnavatele i zaměstnance, jelikož upravují výdaje spojené s pracovními cestami, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Tento systém náhrad vymezuje, jaké výdaje jsou uznány jako pracovní náklady a jakým způsobem se mají proplácet. Je důležité pochopit, že cestovní náhrady nejsou pouze záminkou k refundaci nákladů, ale jsou podloženy právními předpisy, které zajišťují spravedlivé zacházení se zaměstnanci a správné vykazování výdajů pro zaměstnavatele.