Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Investoři se s novým týdnem do nákupu akcií příliš nehrnou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropské akcie neudržely svoje zisky z dopoledního obchodování a v závěru seance kolísají okolo pátečního zavíracího kurzu. Hlavní brzdou jsou energetické tituly, které padají o zhruba jedno procento, nedaří se však i jiným komoditním společnostem nebo prodejcům spotřebního zboží. Naopak v plusu nalezneme farmaceutické tituly, které si z dnešního obchodování odnášejí zisk ve výši necelého půl procenta, okolo jedné desetiny procenta posilují utility, telekomunikace nebo finanční akcie. Důvodem investorské nevole více nakupovat akcie mohou být komentáře amerických centrálních bankéřů, z nichž někteří stále signalizují možné zvýšení úrokových sazeb během letošního roku. Jejich pohyb v následujících měsících je tak nejistý, což na trhu zvyšuje nervozitu.

I za velkou louží akcie hledají svůj směr, a tak index S&P 500 prozatím výrazných změn nezaznamenal. I zde klesající ceny ropy srážejí na kolena akcie energetických firem, naopak farmacie pod taktovkou společnosti Medivation (+20 %) rostou v reakci na svou akvizici konkurentem Pfizer o 0,4 %.

Pražská burza dnes zakončila se ztrátou 0,2 %, přestože po otevření trhu index PX přidával až tři čtvrtě procenta. Největším propadlíkem se staly akcie ČEZ (-1,2 %), které negativně ovlivnily klesající ceny elektřiny. Jedno procento ztratil Unipetrol a trojici nejhorších dnes doplňují akcie pojišťovny VIG (-0,7 %). Ta zítra  zveřejní výsledky hospodaření za druhý kvartál. Naopak vítězem se stala sázkařská společnost Fortuna (+0,9 %), následována O2 a Philip Morris ČR (+0,8 %). Obchodní aktivita byla nižší, když zobchodovaný objem dosáhl 425 mil. Kč oproti 598 mil. Kč za poslední rok. Informuje Miroslav Frayer, Equity Analyst, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

 

Témata:  akcie burza ekonomika

Aktuálně se děje

10. března 2025 11:24

Jednotné měsíční hlášení: Daňový expert odhaluje klíčové dopady nového návrhu

Minulý týden vláda schválila návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který má od ledna 2026 nahradit více než dvacet stávajících formulářů jedním elektronickým podáním. Cílem této legislativní změny je snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů a zefektivnit komunikaci se státní správou. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Služební cesta: Co vše platí firma a jaké náhrady vám náleží

Cestovní náhrady jsou klíčovým tématem pro zaměstnavatele i zaměstnance, jelikož upravují výdaje spojené s pracovními cestami, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Tento systém náhrad vymezuje, jaké výdaje jsou uznány jako pracovní náklady a jakým způsobem se mají proplácet. Je důležité pochopit, že cestovní náhrady nejsou pouze záminkou k refundaci nákladů, ale jsou podloženy právními předpisy, které zajišťují spravedlivé zacházení se zaměstnanci a správné vykazování výdajů pro zaměstnavatele.