Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak přežít návrat dětí do školy? Rady a tipy

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Školákům za necelé dva týdny skončí prázdniny a budou si muset opět zvykat na školní režim. To ale podle psychologů bývá dost problém - děti jsou často roztržité a nepozorné. Rodiče by proto měli už teď své děti trochu krotit a pomalu je na začátek nového školního roku připravovat.

Začátkem školního roku jsou pedagogicko-psychologické poradny pravidelně plné nesoustředěných dětí, které si na konci září ještě nezvykly na to, že chodí do školy. A školní prospěch tomu pak často odpovídá.

Podle psychologů se ale dá na školní režim připravit a případným problémům předejít, jen rodiče musejí mít pevnou ruku a děti začít krotit už na konci prázdnin.

"Pokud je start školy ostrý, může se stát, že (dítě) dostane sérii špatných známek a že to ovlivní jeho sebevědomí," upozorňuje psycholog Karel Humhal.

Z dovolené by se proto děti neměly vracet domů na poslední chvíli, ale zhruba týden před tím, než usednou opět do lavic. A stejně tak je třeba dohlédnout na to, aby děti chodily brzy spát.

Odborníci také upozorňují i na to, že na škodu není ani malé opakování předchozí látky. Žáci si tak lépe přivyknou na nový režim a budou více soustředění.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.