Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy pomohou eurozóně, slíbil Obama

Americký prezident Barack Obama během čtvrteční videokonference s lídry Evropské unie slíbil pomoc eurozóně. Detaily si státníci upřesní na setkání skupiny G20 na začátku listopadu, informovala o tom agentura Reuters.

Obama jednal o krizi evropské měny s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. "Plně si uvědomují závažnost problémů v eurozóně a usilovně pracují na nalezení komplexního řešení problému, které bude politicky prosaditelné," prohlásil Obama.

Francie a Německo, ekonomicky nejsilnější státy eurozóny, již delší dobu hledají cestu z krize, která obchází měnovou unii. Momentálně mají evropští lídři největší starosti s Řeckem, které stojí na prahu bankrotu.

Problémy se zadlužením mají i další země, například Portugalsko a Itálie. Krize zasáhla i finanční sektor.

Obama věří, že řešení se podaří najít na summitu ekonomické skupiny G20, který se koná ve Francii 3. a 4. listopadu. "Shodli jsme se, že budeme pokračovat v jednání při přípravách na setkání G20 v Cannes na začátku listopadu," uvedl Bílý dům. Spojené státy mají zájem na stabilizaci eurozóny, protože problémy Evropy ovlivňují i americkou ekonomiku. To potvrdil i předseda Federálního rezervního systému Ben Bernake při čtvrtečním vystoupení před senátory za Demokratickou stranu. Sdělil jim, že řecká krize skutečně má dopad na hospodářství USA.

Témata:  Řecko EU Barack Obama

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.