Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Majetek politiků: Luxusní sporťák, hypotéka na 10 milionů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Jedni politici dosáhli v loňském roce milionových příjmů, jiní musí splácet vysoké hypotéky. A zatímco jedni si mohli koupit luxusní auto jen tak, druzí si ho museli pořídit na leasing. Vyplývá to z majetkových oznámení, které jsou zpřístupněny ve sněmovním registru.

Do konce června museli všichni poslanci a další veřejní funkcionáři, kteří spadají pod sněmovní registr, podat majetková oznámení za loňský rok. Od začátku tohoto týdne jsou na registru postupně zveřejňována.

Poslanci v nich uváděli příjmy a výdaje, které nesouvisely s jejich funkcí. Objevily se v nich tedy takové položky, jako jsou auta, pozemky či nemovitosti. Kromě výše částky muselo být v prohlášení také napsáno, odkud peníze pocházejí.

Z členů vlády si loni nejvíc vydělal ministr financí Andrej Babiš. Prodej nemovitostí, výnosy z dluhopisů či z půjček mu vynesly bezmála 140 milionů korun. Naopak jeho největší sok Miroslav Kalousek podle majetkového prohlášení žádné vedlejší příjmy ani výdaje neměl.

Registr má pod palcem Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. Je veřejný a nahlížet do něj může kdokoli. Stačí, když si zažádáte o uživatelské jméno a heslo a můžete se podívat, jak naši politici hospodaří. Doposud byl zpřístupněna už více než polovina oznámení, zbytek výbor stále kontroluje.

Přehled ZDE

V tabulce nejsou uvedeni všichni ministři, do středečního dopoledne totiž ještě nebyla všechna prohlášení zvežejněna.

Přehled ZDE

Témata:  politici poslanecká sněmovna

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy