Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Majetek politiků: Luxusní sporťák, hypotéka na 10 milionů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Jedni politici dosáhli v loňském roce milionových příjmů, jiní musí splácet vysoké hypotéky. A zatímco jedni si mohli koupit luxusní auto jen tak, druzí si ho museli pořídit na leasing. Vyplývá to z majetkových oznámení, které jsou zpřístupněny ve sněmovním registru.

Do konce června museli všichni poslanci a další veřejní funkcionáři, kteří spadají pod sněmovní registr, podat majetková oznámení za loňský rok. Od začátku tohoto týdne jsou na registru postupně zveřejňována.

Poslanci v nich uváděli příjmy a výdaje, které nesouvisely s jejich funkcí. Objevily se v nich tedy takové položky, jako jsou auta, pozemky či nemovitosti. Kromě výše částky muselo být v prohlášení také napsáno, odkud peníze pocházejí.

Z členů vlády si loni nejvíc vydělal ministr financí Andrej Babiš. Prodej nemovitostí, výnosy z dluhopisů či z půjček mu vynesly bezmála 140 milionů korun. Naopak jeho největší sok Miroslav Kalousek podle majetkového prohlášení žádné vedlejší příjmy ani výdaje neměl.

Registr má pod palcem Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. Je veřejný a nahlížet do něj může kdokoli. Stačí, když si zažádáte o uživatelské jméno a heslo a můžete se podívat, jak naši politici hospodaří. Doposud byl zpřístupněna už více než polovina oznámení, zbytek výbor stále kontroluje.

Přehled ZDE

V tabulce nejsou uvedeni všichni ministři, do středečního dopoledne totiž ještě nebyla všechna prohlášení zvežejněna.

Přehled ZDE

Témata:  politici poslanecká sněmovna

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.