Povinné kvóty pro ženy? Tohle si o nich myslí Češi

Vláda dnes projednávala návrh o rovnoměrném zastoupení žen v politice i ve vedoucích pozicích firem. Materiál na stoly členů vlády předkládal tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Jsou ale povinné kvóty řešením? Ptali jsme se Čechů na ulici.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama

Kabinet nakonec plán Jiřího Dienstbiera nepodpořil. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez zavedení kvót a zavázala se, že bude "důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů".

Kvóty měly mimo jiné zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Je ale systém povinných kvót správný? V době, kdy o nich jednala vláda, jsme se ptali českých občanů na ulici.

Na tom, že je žen v politice i v jiných vysokých funkcích málo, se shodla většina oslovených. "Je jich tam sakra málo, když tam vidíte dneska ženu, tak je to opravdu jen takové sporadické," myslí si jeden z oslovených mužů. Že by ale počet žen ve vedoucích pozicích určovaly kvóty, se lidem už příliš nelíbí: "Mělo by to být podle schopností těch jednotlivých lidí, žádné kvóty by neměly být," říká jeden z oslovených mužů.

"Myslím, že to nebude k užitku, ale bude to mít opačný efekt. Ženy by se měly prosadit samy, jsou dostatečně schopné, a není třeba jim pomáhat," myslí si další z oslovených. A souhlasí s ním i o chvilku později oslovená mladá dáma: "Rozhodně to není správně, kvóty jsou zbytečné, je to ponižující a jsem absolutně proti," tvrdí rozhodně.

Loading...
Témata: ženy | politici

Diskuze: Povinné kvóty pro ženy? Tohle si o nich myslí Češi

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky