Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise se vzdala „klacku“, který měla na Čechy odmítající kvóty

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Ekonom a někdejší šéf Kanceláře prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se na stránkách Institutu Václava Klause vrací k některým výrazným zprávám minulých dní. Poukazuje na to, tak média pláčou nad brexitem, či jaké jsou reakce na opakování prezidentských voleb. Dodává, že Evropská komise se vzdala „klacku“, který měla na Čechy odmítající kvóty.

„Zatímco sdělovací prostředky nepřestávají lkát nad rozhodnutím Britů opustit EU a přivolávají na Velkou Británii všemožné pohromy od rozpadu země po ekonomickou katastrofu a emigraci elit, situace na kontinentě se nenápadně, ale viditelně posouvá ke změnám ještě včera nepředstavitelným," shrnuje dění v Evropě Weigl.

Prvním drobným signálem podle něj bylo „slavné vítězství" premiéra Sobotky v Bruselu. „Všemocná Evropská komise milostivě vyjádřila souhlas se zahájením výstavby deseti velkých českých dopravních staveb, které nemají posudek EIA podle nových pravidel. Ta ve skutečnosti neznamenají nějakou lepší ochranu přírody, ale větší moc zeleným aktivistům k blokování každého projektu," uvádí ekonom.

Připomíná také, že média uvádí, že ústupek Komise nelze přičítat brexitu. „Vše prý bylo domluveno předem. Ale ti, co nemají krátkou paměť, vědí, že to byl klacek na vzpurné Čechy odmítající migrační kvóty. Náhle se Komise klacku vzdává," domnívá se Weigl.

„A konec světa nastal v pátek v Rakousku, kdy tamější ústavní soud nařídil opakování druhého kola prezidentských voleb. Takové přiznání je v moderních dějinách Západu něco nevídaného. Sice prý nedošlo k manipulacím, ale jen k procedurálním nesrovnalostem, takže podivný fenomén drtivé většiny korespondenčních hlasů pro zeleného kandidáta rakouské obdoby Národní fronty zůstává nevysvětlen, ale je evidentní, že bez brexitu by zůstal ignorován," myslí si ekonom.

Britové podle něj prostě nahnali evropským elitám strach. „Je třeba toho využít. Rakouské prezidentské volby budou další příležitostí," dodává.

Témata:  Brexit EU Česko

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy