Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Učitelé už nemusí na úřad práce, zkrácené smlouvy jsou nezákonné

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Letos poprvé se učitelé nemusí o prázdninách hlásit na úřadech práce. Začala totiž platit novela zákona, která zakazuje pracovní smlouvy na 10 měsíců. Kvůli těm si někteří pedagogové na léto museli hledat náhradní zaměstnání.

Změna se týká téměř 4000 kantorů. Ti všichni by už tyto prázdniny měli dostávat klasický plat. Roky předtím si kvůli desetiměsíčním smlouvám museli najít v červenci a srpnu jiný zdroj příjmů.

Navíc měli problémy například se získáním hypoték. Také se jim o dva měsíce každý rok prodloužila doba pro odchod do důchodu.To je teď nezákonné.

Nově je minimální doba smluv na dobu určitou pro pedagogy 12 měsíců, i když někteří politici tvrdili, že zkrácené smlouvy má jen minimum učitelů. Přesto pro zákon hlasovali i opoziční poslanci.

Podle ministerstva školství byla praxe, kdy ředitelé na prázdniny učitele propustili a v září je znovu nabrali, nemorální a neuctivá. Navíc stát na téměř čtyři tisíce kantorů platil rovnou dvakrát, posílal peníze na 12 měsíců výplat a ještě během léta vyplácel dávky prostřednictvím Úřadů práce.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy