Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Regulace hazardu přinese především cenzuru internetu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Přísnější regulace hazardu, kterou schválili poslanci a senátoři, přinese především cenzuru internetu. To je závěr analýzy, kterou na svých stránkách zveřejnil Finanční a ekonomický institut (FAEI). „Naprosto nejpodstatnějším dopadem zákona je to, že se kvůli němu zdraží přístup k internetu každému uživateli internetu v této zemi a ne jen odhadovanému půl milionu hráčů a gamblerů,“ říká jeho předseda Přemysl Souček. Informuje Finanční a ekonomický institut.

Analýza upozorňuje, že od začátku roku 2017 bude mít ministerstvo financí pravomoc blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. A poskytovatelé připojení k internetu na území Česka budou mít nově povinnost zamezit přístupu na tyto internetové stránky. 

Norma vzbuzuje velkou nevoli kvůli cenzuře internetu, poukazuje analýza. Odborníky mrzí, že nebyly vyslyšeny argumenty týkající se technických aspektů blokování internetu. To je podle nic prakticky nerealizovatelné a vždy se najdou možnosti, jak ho obejít.

Podle vládního koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy je „návrh na blokování webů podezřelých z provozování nelegálních hazardních her úředníky ministerstva financí je technicky nedomyšlený“. A myslí si to i předseda ČTÚ Jaromír Novák: „Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl.“

Náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby. Na to už delší dobu upozorňuje např. doménové sdružení CZ.NIC. Návrh totiž vůbec nepočítá s náklady, kterými blokování zatíží poskytovatele připojení.

Témata:  internet sázky, loterie, hazard počítače

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy