Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České maturanty zaskočil průměrný plat, úlohu kazili

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Letošní maturita z matematiky ukázala, že čeští a moravští středoškoláci nezvládají ani jednoduchou úlohu, v níž mají spočítat průměrný plat.

Vypočítejte průměrný plat ve firmě, kde je 200 zaměstnanců - z toho 140 techniků - když průměrný plat je M a průměrný plat zaměstnanců je o 50 procent vyšší než průměrný plat techniků.

To je úloha, na které si letos maturanti vylámali zuby. Jak upozorňují Lidové noviny, správně příklad spočítal jen každý třetí student, dvě třetiny středoškoláků výpočet pokazily.

A experti mají jasno, čím to je - čeští studenti berou výuku tak, že se biflují nazpaměť, zapojit u úloh vlastní úsudek jim ale činí potíže.

Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno včera ovšem jedním dechem dodává, že v maturitním testu nebyly jen "rozumné" úlohy použitelné v běžném životě, ale i spousta balastu.

A proto prý čeští středoškoláci mají problém, když mají úlohy zasadit do reálného kontextu. Kvůli umělým matematickým úlohám a rovnicím jim uniká, jak matematiku využít v každodenním životě.

Témata:  maturity školství

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy