S rozestupy a po dezinfekci rukou začali psát maturanti testy

Se zhruba dvoumetrovými rozestupy mezi lavicemi a po dezinfekci rukou k ochraně proti koronaviru začali dnes maturanti psát didaktické testy státních maturit. Na test z matematiky a francouzštiny se ráno dostavil menší podíl maturantů. Více se jich přihlásilo na angličtinu, která bude odpoledne. Maturity začaly bez komplikací. Uvedli to ředitelé škol, které oslovila ČTK.

Ilustrační fotografie

K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 68.036 maturantů. Kvůli letošní pandemii koronaviru se zkoušky konají za zvýšených hygienických opatření. Před příchodem k testům museli studenti odevzdat čestné prohlášení o své bezinfekčnosti. Při dodržení rozestupů ale nemusí mít při psaní testů roušky.

"Všechno dnes ráno klaplo, komplikace žádné nebyly," řekl ČTK předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, který řídí Masarykovu střední školu chemickou v Praze 1 (MSŠCH). Podobně se vyjádřili i ředitelka Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a ředitel Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) v Praze 5 Radko Sáblík. "Čestné prohlášení dávali maturanti při příchodu do školy na vrátnici," doplnil.

Počet příchozích byl podle ředitelů ráno menší, více jich očekávají odpoledne. Jako první se totiž píšou testy z matematiky a francouzštiny. K matematice se přitom letos přihlásilo 19,9 procenta maturantů a k francouzštině 0,1 procenta. Pro všechny je povinná zkouška z češtiny, z níž bude test v úterý. Druhý povinný předmět je volitelný mezi cizím jazykem a matematikou. Víc než tři čtvrtiny maturantů letos zvolily angličtinu, ze které bude test odpoledne.

Například v MSŠCH maturuje letos zhruba 90 středoškoláků. Kolem třetiny přišlo ráno na matematiku, zbylé dvě třetiny zvolily angličtinu. "Toto je dlouholetý stav," řekl Zajíček. "Záleží to na tom, jaký děti k tomu mají vztah. Matematika pro ně je komfortní v tom, že tam je jen didaktický test, zatímco cizí jazyk má didaktický test, má ústní část a za normálních okolností ještě i písemku," vysvětlil.

SSPŠ má letos zhruba 150 maturantů. Matematiku si vybralo 59, což jsou přibližně dvě pětiny. Zbytek bude skládat zkoušku z angličtiny. Více zájemců o matematiku má Gymnázium Nad Štolou. Maturuje tam z ní 72 studentů, tedy téměř polovina všech. Angličtině dalo přednost 74, němčině dva a jedna studentka se přihlásila k francouzštině.

Termín maturit se letos kvůli pandemii koronaviru posunul. Původně se testy měly konat na začátku května. Místo toho potrvají ode dneška do středy, kdy budou moct zájemci dělat nepovinnou těžší zkoušku z matematiky, k níž půjde asi pět procent prvomaturantů. K výsledkům tohoto testu přihlížejí některé vysoké školy u přijímání ke studiu.

Součástí státních maturit jsou běžně i slohy z češtiny a cizích jazyků. Letos se měly konat 8. a 30. dubna. S ohledem na to, že se 11. března kvůli šíření koronaviru zavřely školy, oznámil ministr v druhé polovině března, že se letos psát nebudou.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky