Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní maturity: Maturanty mátly kufry a spící pes. Zkuste si test z angličtiny i vy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Státní maturity pomalu míří do finiše, dnes na studenty čekal didaktický test z angličtiny a slohové práce z jiných cizích jazyků. A právě angličtina byla předmětem, který si zvolily dvě třetiny žáků, volit mohli ještě mezi matematikou.

Test z angličtiny byl rozdělen na několik částí - nejprve se maturanti museli popasovat s poslechem, poté na ně čekalo porozumění textu a na závěr museli předvést znalosti gramatiky. K úspěšnému složení testu jim stačí správně zodpovědět 44 % otázek.

Poslechovou část na některých školách provázely komplikace. CD dodaná zadavatelem maturit totiž nemohli učitelé na přehrávačích spustit. Zkouška se tak studentům protáhla i o několik hodin. 

Podle některých studentů byl test tak jednoduchý, že ho srovnávali s přijímacím řízením na střední školy. Jiní s ním ale problémy měli, především pak s poslechovou částí. Většina maturantů se ale shodla na tom, že test z angličtiny byl lehčí než ten včerejší z češtiny.

A na které otázky si studenti stěžovali nejvíc? V poslechové části je pozlobilo spící štěně. Podle ukázky měli určit, kde si ustlalo, a jelikož se v nahrávce mluvilo o všech možných odpovědích, mohlo to některé studenty zmást. Druhou nejdiskutovanější otázkou byla zavazadla. Na základě konkrétních požadavků měli studenti přiřadit osobě příslušný kufr - tady hrála roli především slovní zásoba.

Zajímá vás, jestli byste maturitu z angličtiny složili i vy? Test včetně poslechových cvičení najdete tady:

Didaktický test z anglického jazyka

Řešení

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.