Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku zoufale chybí léky: Poslanci chtějí trestat distributory

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Poslanecká sněmovna v úterý začala projednávat novelu zákona, která by měla udělat přítrž největšímu strašákovi lékáren - nezvladatelnému vývozu potřebných léků do zahraničí. Poslanci chtějí vývozcům rozdávat milionové pokuty, v krajních případech chtějí zakázat provozování činnosti až na dva roky.

Ačkoli si poslanci myslí, že našli řešení, které by mělo omezit vývoz potřebných léků do zahraničí, Českou lékárenskou komoru zatím příliš nepřesvědčili. Ta vidí problém v tom, že výrobci léčiv po získání české licence nenesou téměř žádnou odpovědnost, a tak není možné zajistit, aby jejich léky byly dostupné v tuzemských lékarnách.

Mnohem výhodnější je totiž léky prodat do zahraničí, kde za ně dostanou víc peněz. "U nás jsou jedny z nejlevnějších léků v Evropě - snad jen v Chorvatsku a v Řecku mají léky levnější," uznává poslanec Rostislav Vyzula (ANO).

A právě to je důvod, proč je čeští distributoři, než aby dodali léky na domácí trh, raději vyvážejí. Právě této praxi by ale měla zabránit novela zákona o léčivech, kterou se dnes poslanci zabývali.

Ta mimo jiné počítá s tím, že distributoři léků nebudou moci vyvézt léky do zahraničí bez souhlasu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pokud nařízení poruší, bude jim hrozit pokuta až 20 milionů korun, v krajním případě i zákaz činnosti na dva roky.

"V případě, že SÚKL shledá, že by to mohlo ohrozit dostupnost pro české pacienty - může vydat zákaz toho reexportu," potvrdil TV Nova ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Témata:  zdravotnictví léky lékárny

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.