Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA: Dvojitá krize nehrozí americké ekonomice

USA: Dvojitá krize nehrozí americké ekonomice

Foto: Grafton

Bílý dům nevěří, že by americká ekonomika směřovala k dvojité recesi, a to i přes známky zpomalení jejího růstu. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

"Nevěříme, že se to stane, ale není pochyb o tom, že se ekonomika zpomalila," uvedl podle agentury Reuters v pátek mluvčí Bílého domu Jay Carney na tiskové konferenci. Podle Bílého domu je americká míra nezaměstnanosti stále příliš vysoká, proto je třeba rychlejšího hospodářského růstu, aby se oživil trh práce. "Míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na úrovni 9,1 procenta, tedy na úrovni, která je nepřijatelně vysoká," uvedl Bílý dům v blogu po zveřejnění údajů o zářijové nezaměstnanosti v USA.

"Je jasné, že potřebujeme rychlejší hospodářský růst, aby se Američané vrátili do práce," dodal Bílý dům. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech amerických v září letošního roku stagnovala na úrovni 9,1 procenta. Americká ekonomika vytvořila 103 tisíc nových pracovních míst, což překonalo odhady trhu. Ten očekával, že jich vznikne pouze 60 tisíc. Úřady revidovaly údaje za předcházející měsíc, kdy tento ukazatel činil 57 tisíc. Soukromý sektor přidal 137 tisíc míst, zatímco v srpnu to bylo 42 tisíc.

Americké hospodářství si v druhém čtvrtletí letošního roku podle konečných odhadů polepšilo o 1,3 procenta. Analytici přitom očekávali, že budou data revidována na růst o 1,2 procenta.

Témata:  USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.