Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netradiční žádost: Zvedněte nám daně, prosí američtí miliardáři

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Demokratický guvernér amerického státu New York Abdrew Cuomo obdržel dopis s velmi netradiční výzvou. Více než 40 amerických miliardářů guvernéra tímto způsobem žádá, aby zvážil vyšší daně pro nejbohatší obyvatele New Yorku. Vybrané peníze mají směřovat na boj proti chudobě a k obnově upadající infrastruktury.

Návrh se týká jednoho procenta Newyorčanů s nejvyššími příjmy a jeho cílem má být boj za lepší infrastrukuturu a podmínky pro místní obyvatele, kteří se mnohdy potýkají s chudobou.

"Jako obyvatelé státu New York, kteří čerpají z ekomické vitality státu a zároveň k ní přispívají, neseme odpovědnost za to, abychom platili férový podíl. My všichni si můžeme dovolit platit daně v současné výši a dokonce i víc," citoval psané řádky guvernér Anrew Couomo.

Pod tento návrh se podepsalo více než 40 mialirdářů v čele se Stevenem C. Rockefellerem či dokumentaristkou ze slavné rodiny Abigail Disneyovou. Pokud by ho zákonodárci prosadili, ovlivnil by život všech lidí, jejichž příjmy jsou vyšší než 665 tisíc dolarů (asi 16 milionů korun), informuje The Guardian.

Demokraty nápad ohromil, republikánská většina v Senátu je ale zásadně proti. "Ať už jde o daně z příjmů, z nemovitostí nebo jiné, nepodporujeme zvyšování daní. Nechceme, aby těžce pracující lidé státu New York museli sahat hlouběji do svých kapes, aby zaplatili vyšší daně,“ říká šéf republikánů v Senátu John Flanagan.

Podobné výzvy už dříve přednesli i evropští boháči. Naposledy podobné návrhy zazněly z řad německých osobností, které peníze chtěli použít na pomoc uprchlíkům.

Témata:  USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.